Dünya Çocuk Günü İle İlgili Anı

Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
Dünya Çocuk Günü

Dünya Çocuk Günü İle İlgili Anı

Dünya Çocuklarının Başkenti

Bence dünya çocuklarının başkenti Ankara’dır. Ülkemizde çocuklar. her yıl Atatürk’ ün armağan ettiği kendi bayramlarında eğlenip, oynayıp, coşarken bir düşünce doğdu: “Bayramımıza dünya çocuklarını da çağıralım.” Böylece dünya çocukları Ankara’ya davet edildi.

Dünyanın her ülkesinden sarışın, esmer, kumral çocuklar… Kara tenli, beyaz tenli, sarı tenli, kızıl tenli, buğday tenli çocuklar Ankara’ya gelip, bayrama katıldılar. Birdenbire Ankara dünya çocuklarının başkenti oluverdi.

Her dilden, her dinden, her renkten çocuklar… Bir bahçedeki renk renk çiçekler gibi. Hem birbirlerinden çok ayrı, hem birbirlerine çok benziyor. Hepsi de tek tek güzel. Ama hepsi birlikte daha güzel. Ankara ise çocuklarla çok daha güzel.

Dünya çocukları el ele tutuşmuş halay çekiyorlar. Renk renk, dizi dizi kır çiçekleri gibi…

Halit KIVANÇ

 

Gençliği Yetiştiriniz

1927 yılı yazının sıcak bir gecesi Atatürk’ün etrafında kalabalık bir Aydınlar topluluğu vardı. O, arkadaşlarına âdeta bir sürpriz hazırlamanın sevinci içinde, “Oturunuz ve dinleyiniz.” dedi. Nutuk’un sonuna koyacağı satırları yüksek sesle okumaya başladı. Atatürk, bu metni okuyup bitirdiği zaman, derin bir nefes almış, fakat iki damla göz yaşını da bizlerden saklamamıştı.

O,”GENÇLİĞE HİTABE” okunduğu akşam, Türkiye Cumhuriyetinin geleceği üzerinde duruyordu. “Tarihi yaşadığımız gibi yazdık, fakat geleceği Cumhuriyete inananlara, koruyanlara ve yaşatanlara emanet etmek lâzımdır.” diyordu.

O, Türk gençliğinin sağ duyusuna, milliyetçiliğine, vatan sevgisine inandığını ve onlara güvendiğini söylüyordu.

“Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfan veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.” diyordu.
Prof. Dr. A. AFETİNAN

⇒  Dünya Çocuk Günü İle İlgili Diğer Yazılar İçin » Dünya Çocuk Günü « Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz

İLGİLİ YAZILAR

TYT Deneme Sınavları PDF İndir
Araştırma
Editör

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2022)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2022) konu başlığı altında sizler için Üniversiteye giriş ilk sınavı olan TYT için, farklı kaynaklardan derlediğimiz  PDF formatında deneme sınavlarını