Milli Edebiyat Dönemi Roman Özetleri

Dudaktan Kalbe – Reşat Nuri Güntekin

Konu

Karşılıksız ve dokunaklı bir aşk öyküsü kitabın ana konusudur. Özellikle karakterlerin psikolojik gerilimleri romanda çok başarılı bir şekilde yansıtılmıştır.

Özet

Romanın baş karakteri olan Hüseyin Kenan duygusal ve hassas bir gençtir. Çocukluğu çeşitli zorluklar ile geçmiştir ve bu durumlardan çok etkilenmiştir. Hüseyin Kenan annesi ve dayıları ile Said Bey isminde birisinin çiftliğinde kalmaktadırlar. Mühendis okulunda öğrenim görmeye devam eden Kenan, aynı zamanda keman çalmakta ve para kazanmak için de keman dersleri vermektedir. Annesinin küçük dükkanını satarak elde edeceği para ile Avrupa’ya keman eğitimine gitmeyi planlayan Kenan, bu planını yapar ve son derece başarılı bir müzisyen olarak Türkiye’ye geri dönmüştür. Dönüşünde ise evli olan Nimet Hanım ile aşk yaşamaya başlar. Aynı zamanda yanlarında arkadaşlık yapan Lamia’ya da ilgi duymaktadır. Yakınlaşma sonrasında Lamia hamile kalır ve Kenan da ona evlilik teklifinde bulunur. Fakat Lamia kendisine acıdığını düşünerek evlilik teklifinde bulunduğunu düşünerek bu teklifi geri çevirir. Lamia ise etrafındaki erkekler tarafından “lekeli” olarak görülür ve sürekli rahatsız edilir. Kendisine saldıran Rasih’i ise savunma amaçlı öldüren Lamia bu durumdan ceza almayarak kurtulur. Daha sonra Lamia Kemal Bey isminde birisi ile evlenir ama yanlış anlamalar yüzünden kocası daha sonra boşanır. Bu esnada Kenan da mutlu değildir ve müzik yaşamından istediğini alamamıştır. Lamia ile tekrar buluşmak isteyen Kenan ise kötü bir haber alacak ve Lamia ile buluşamayacaktır.

Ana Fikir

Birbirine açık olmayan ve yüksek hırslar ile dolu olan kimselerin aşk öyküsü kitabın ana fikridir.

Romandaki Karakterler

Hüseyin Kenan: Romandaki baş karakterdir ve duygusal bir yapıya sahiptir.

Lamia: Kenan’ı seven ve ondan hamile kalan Lamia da oldukça duygusal ve içli birisidir.

Yazar Hakkında

Reşat Nuri Güntekin, Türk edebiyatının en önemli yazarları arasında kabul edilmektedir. 1889 yılında doğan Güntekin yaşamı boyunca pek çok eser vermiş ve çeşitli çeviriler yapmıştır. Eserlerinde insan ve toplum ilişkisini ele almaktadır. Özellikle dokunaklı olarak adlandırılacak aşk öyküleri de eserlerinde sıklıkla yer bulmuştur. Eserlerinin pek çok dizi ve film uyarlaması yapılmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu