Araştırma

Dominika Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Dominika nüfusu, Karayip Denizi’nde yer alan küçük ülkelerden bir tanesidir. Ada ülkesi olan Dominika’nın başkenti Roseau’dur. Başkent olan Roseau, ülkenin en kalabalık şehridir. Dominika, para birimi olarak bulunduğu kesimlerde yaygınca kullanılan Doğu Karayip Doları’nı kullanmaktadır. Dominika halkının geçim kaynağı çoğunlukla muz üretimi olmakla birlikte, turizm de ülke ekonomisini desteklemektedir.

Dominika’nın Nüfusu

Dominika nüfusu, 2010 yılındaki veriler ile 2018 yılındaki tahminler göz önünde bulundurularak 71.625 olarak kaydedilmiştir. Dominika ülkesindeki nüfusun büyük bir çoğunluğu Afrika ülkeleri, toplulukları ve etnik gruplarından oluşmaktadır. Ancak halk yalnızca Afrika kökenli olmamaktadır. Fransa, İngiltere ve İrlanda asıllı insanlar da bu ülkede yaşam sürdürmektedir.

Dominika ülkesindeki nüfus çoğunlukla aynı seğirmektedir. Zira yerel halkın büyük bir çoğunluğu yeni imkânlardan yararlanabilmek için Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Kanada gibi ülkelere göç etmektedir. Bu nedenle nüfus artışı neredeyse hiç gözlenmemektedir.

Dominika’nın Tarihi

Dominika’nın tarihi, bu adanın Kristof Kolomb tarafından keşfedilmesiyle başlamaktadır. Kristof Kolomb, bu adanın varlığını bulunca, Dominika adını vermiştir. 1493 ila 1763 yılları arasında Dominika halkına İspanya ve Fransa hâkim olmuştur. Bu hâkimiyet, tamamen sömürge odaklı olmuştur. 1763 yılında, Dominika ülkesinin hâkimiyeti el değiştirerek İngiltere’ye geçmiştir. Bu nedenle azınlık da olsa sömürgecilik hareketleri yürüten milletlerin torunları bu topraklarda yaşamaktadır.

Dominika tarihi; doğal felaketler, iç anlaşmazlıklar ve dış bağlılıklar ile dolu olmaktadır. Zira İngiltere, hem iç hem de dış ilişkileri ele alarak ülkenin kendisini yönetmesine izin vermemiştir. Dominika, bağımsızlığını eline aldıktan sonra bölgesel olarak sıkça yaşanan kasırgalar nedeniyle hem maddi hem de manevi olarak sarsılmalar yaşamıştır. Siyasi olarak da anlaşmazlıkların baş göstermesi, ülkenin tamamen çıkmaza girmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Dominika ülkesinin günümüzde gelişmemiş bir ülke olarak kabul edilmesinin ana sebeplerinden bir tanesi de iç ve dış sorunlar olmaktadır. Zira sorunlar ile ilgilenen halk, eğitim ve ekonomi alanları da dâhil olmak üzere pek çok konuda geri kalmıştır.

Dominika’nın Bayrağının Anlamı

Dominika’nın bayrağının anlamı, ülkenin geçmişteki yapısı ile alakalı olmaktadır. Bayrakta yeşil zemin üzerine haç şeklinde sarı, beyaz ve siyah renklerden oluşmaktadır. Bayrağın tam orta kısmında ise, çevresinde 10 tane yıldız sembolü bulunan bir papağan resmi mevcuttur. Bayraktaki yeşil renk doğayı anlatmaktadır. 3 adet şerit haç sembolü, “Baba, Oğul ve Kutsal Ruh” üçlemesine göndermedir. 10 adet yıldız, aynı şartlar altında yönetilen 10 bölgeyi temsil ederken, papağan arması ise ülkenin sembolüdür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu