Araştırma

Dominik Cumhuriyeti Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Dominik Cumhuriyeti, Karayip Denizi’nin Hispanyola adasına dâhil olan bir ülkedir. Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti, Santo Domingo olmaktadır. Turizm lideri adalardan bir tanesi olan Dominik Cumhuriyeti, her yıl milyonlarca turist ağırlamaktadır. Ülkenin en temel kaynağı da turizm olmaktadır. Resmi para birimi Dominik Pesosu olan Dominik Cumhuriyeti, bağlı olduğu coğrafyada kullanılan Doğu Karayip Doları’nı da benimsemektedir.

Dominik Cumhuriyeti’nin Nüfusu

Dominik Cumhuriyeti’nin nüfusu, 2010 yılında yapılan sayımlara göre 9.445.281 olmaktadır. Verilere dayalı olarak 2018 yılında gerçekleştirilen tahminlere göre ise, Dominik Cumhuriyeti’nde 10.878.246 kişi yaşamaktadır. Dominik Cumhuriyeti halkının ortalama hayatta kalma süresi 73,7 olmaktadır. Okuma oranı ise %82,1’dir. Dominik Cumhuriyeti, diğer pek çok ada ülkesinden çok daha iyi bir konuma sahiptir.

Dominik Cumhuriyeti nüfusu, genel olarak şehir hayatı sürmektedir. Eski zamanlarda ülkenin ekonomik ve eğitim hayatı iç açıcı olmasa da, günümüzde turizm sayesinde düzelmeler mevcuttur. Demokratik bir ülke yönetimi benimseyen Dominik Cumhuriyeti’nin sloganı “Tanrı, Vatan, Özgürlük” olmaktadır.

Dominik Cumhuriyeti’nin Tarihi

Dominik Cumhuriyeti’nin tarihi, Avrupa devletlerine dayanmaktadır. Hispanyola adalarının keşfedilmesinin ardından, Amerika Kıtası’nda yerleşilen ilk bölge Dominik Cumhuriyeti olmuştur. Kristof Kolomb tarafından keşfedilen ülkeye uzun bir süre İspanya hâkim olmuştur. Bu durum sebebiyle günümüzde Dominik Cumhuriyeti’nde kullanılan resmi dil İspanyolcadır. Ancak yalnızca İspanyolca değil, yerel halkın etnik dilleri de kullanılmaktadır.

İspanya’nın hâkimiyet sürdüğü Dominik Cumhuriyeti, Haiti birliklerinin işgaline maruz kalmıştır. 1844’te işgalden kurtulan halk, Dominik Cumhuriyeti’nin bugünkü adını almasını sağlamıştır. Ancak ülke iç sorunlar yüzünden birliğini sağlayamamış ve uzun bir süre boyunca yoksulluk içerisinde yaşamını sürdürmüştür. Dominik Cumhuriyeti’nin gümrük yönetimine müdahil olan ABD, tekrar bir savaşa neden olmuş ve ülkedeki ferahlık başlamadan sona ermiştir. Rafael Trujillo ülkenin denetimini üstlenmiştir. Rafael Trujillo öldükten sonra ise, bugünkü halini alan Dominik Cumhuriyeti, temsili demokrasi sistemine geçiş yapmıştır.

Dominik Cumhuriyeti’nin Bayrağının Anlamı

Dominik Cumhuriyeti’nin bayrağının anlamı, geçmiş ile bağlantılı olmaktadır. 1863 yılından beri kullanılan resmi Dominik Cumhuriyeti bayrağı; kırmızı, beyaz ve mavi renklerden oluşmaktadır. Kırmızı ve mavi renklerinden oluşan ana bayrağın üzerinden beyaz haç işareti geçmektedir. Bayraktaki mavi rengin anlamı, özgürlüktür. Kırmızı renk ise, özgürlüğü kazanma yolunda dökülen kanların temsilidir. Beyaz renkteki haç işareti ise, bağımsızlık mücadelelerinde hayatını kaybeden Dominik Cumhuriyeti halkını sembolize etmektedir. Dominik Cumhuriyeti bayrağı, resmi işlemlerde kullanılacağı zaman, tam orta kısma Dominik Cumhuriyeti arması eklenmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu