Araştırma

Doğu Timor Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Doğu Timor, Avusturalya’nın kuzey tarafında yer alan bir ada ülkesidir. Doğu Timor’un tek komşusu, Batı Timor olmaktadır. Batı Timor da Endonezya’ya bağlı olarak yönetilmektedir. Doğu Timor ülkesinin başkenti ve en büyük ili Dili olmaktadır. Dili, nüfus yoğunluğunun toplandığı sahil şehridir. İş olanakları bakımından pek çok Doğu Timorlu bu kentte yaşamayı tercih etmektedir. Doğu Timor dili Tetum olmaktadır. Ancak halkın büyük bir bölümü Portekizce konuşabilmektedir.

Doğu Timor’un Nüfusu

Doğu Timor’un nüfusu, 2015 yılında yapılan sayım verilerine göre 1 milyon 183 bin olmaktadır. 2018 yılında verilere dayalı tahminlere göre ise nüfus yaklaşık olarak 1 milyon 299 bindir. Doğu Timor’un başkenti olan Dili, 200.000’den fazla insan yaşamını sürdürmektedir. Bu şehir dışında yer alan 12 bölgede de çok fazla yoğunluk olmamaktadır.

Doğu Timor, dünyanın en düşük gelire sahip olan ülkelerinden bir tanesidir. Kişi başı milli gelir, 800 dolar olarak kaydedilmiştir. Bu nedenle yaşam şartları da bir hayli zordur. Orta gelişmiş olarak kabul edilen Doğu Timor, Hristiyanlık inancını benimsemektedir. Asya bölgesinde en fazla Katolik mensuba sahip olan Doğu Timor, azınlık olarak Protestan ve Müslümanlardan oluşmaktadır.

Doğu Timor’un Tarihi

Doğu Timor’un tarihi, çevre ülkelere dayanmaktadır. Avusturalya, Yeni Gine gibi denizaşırı ancak yakın olan ülkelerdeki vatandaşların, bugünkü Doğu Timor topraklarının olduğu yere yerleşmesi ile tarihi başlamaktadır. Bu bölgeye yerleşen topluluklar, ada ülkesindeki tarım faaliyetlerini arttırmış ve adadaki geçim kaynağının tarım olmasına vesile olmuştur.

Doğu Timor, pek çok ülkenin tehdidi altında kaldı ve uzun süre boyunca Portekiz tarafından yönetildi. Bugünkü konuşma dilleri arasında Portekizcenin de yer almasının ana sebebi de budur. 1975 yılında Endonezya’nın hedefi haline gelen Doğu Timor, Portekiz’in himayesinden çıkarak Endonezya’ya bağlanmıştır. 1999 yılında gerçekleştirilen referandum sonrasında bağımsızlık kararı alınmış ve 2002 yılında bağımsız bir ülke haline gelmiştir.

Doğu Timor’un Bayrağının Anlamı

Doğu Timor’un bayrağının anlamı, ülkenin geçmişteki yapılarına ve sorunlarına dayanmaktadır. Doğu Timor resmi bayrağı, 2002 yılında bağımsızlık ilan edildiği zaman kabul edilmiş ve kullanılmaya başlamıştır. Doğu Timor tarafından belirlenen yasaya göre, Doğu Timor insanları bu bayrağı sadece manevi anlamda kullanabilmektedir. Bayraktaki siyah renk geçmişteki kötü günleri, kırmızı renk dökülen kanları, sarı renk özgürlüğü temsil etmektedir. Bayraktaki renklere yüklenen anlamlar, Doğu Timor’un geçmişinde yaşanan olayların temsilcisi niteliği taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu