Araştırma

Dinozorların Türü ve Kökeni

Dinozorların Türü ve Kökeni, Ünlü İngiliz filmi “Jurassic Park”, genel olarak herkesin ve özelde bilim adamlarının zihninde bir fırtına yaratan bu dünyadaki dinozorların varlığını anlattı. Bu film, bilim adamlarını Dünya gezegeninin ilk sakinleri hakkında düşünmeye ve onu keşfetmeye zorladı. Film aynı zamanda bu ilginç yaratıkların keşfedilmesine yol açan Dinozorların kökeniyle ilgili herkes arasında yeni bir tartışma yarattı.

Dinozorlar, dünyadaki hayvan yaşamının öncüleriydi. 19. yüzyılın başlarında kurulan ilk dinozor fosilleri. Aynı şey, dünyanın dört bir yanındaki müzelerdeki insanlar için önemli bir cazibe merkezi haline geldi. Dinozorlar ilkel olarak iki ayaklıydı. Muhtemel ataları küçük iki ayaklı Archosaurlardı. Dinozor da popüler kültürün bir parçası oldu.

Dinozor Tarihi.

dinozorların türü ve kökeni
dinozorların türü ve kökeni

Dinozorların Türü ve Kökeni, Büyük dinozorlar yaklaşık 150 milyon yıl önce yeryüzüne hükmetti. Bu hayvanlar, bu dünyadaki yaşamın akışını değiştiren yıkıcı bir şekilde bu dünyada yaşıyorlardı. Jeolojik zaman geçtikçe bunun o kadar ani gerçekleştiği ve yeryüzünde yaşayan dinozorların neredeyse tamamı ortadan kaybolduğu tahmin edildi. Öyleyse, bu baskın yaratıkların nasıl öldüğü sorusu aklımızda ortaya çıkıyor? Yavaş bir yok oluş muydu yoksa aniden mi oldu? Bu sorular, dinozorun nasıl ortaya çıktığı ve hızla ortadan kaybolduğu konusunda farklı inançlar yarattı.

Dinozorun Yapısı.

Dinozor kelimenin tam anlamıyla korkunç ve korkunç bir kertenkele anlamına gelir. Dinozorun yapısı boyutları dışında bir kertenkele gibidir. Dinozorlar kertenkeleler gibi sert, pürüzlü ve pullu derilere sahipti, ancak dinozorun boyutu büyük ve kertenkele çok küçük. Soğukkanlı sürüngenlerdi. 1960’larda, küçük theropodların muhtemelen sıcakkanlı oldukları anlaşıldığında, görünümde büyük bir değişiklik oldu.

Bu şekilde, diğer soru tüm theropodların, hatta tüm dinozorların sıcakkanlı olup olmadığı ortaya çıkar. Söz konusu soru henüz karar vermedi. Kertenkele gibi yumurtladılar ve uzun bacakları vardı. Bataklıklarda, karada, dağlarda, nehirlerde, ormanlarda ve dünyanın her yerinde yaşadılar.

Dinozor Türleri.

Birbirinden farklı yüzlerce dinozor türü, boyutu, şekli ve özelliği vardı. Bazı dinozorlar hayal edildi, bazıları çok küçük. Yemekleri de birbirinden farklıydı. Protuberates gibi Ornithischians’a ayrılırlar ve Diplodocus gibi kertenkeleler gibi kalça kemiğine sahip kuşlar ve Sacristanlar gibi kalça kemiği vardır. Bir yerlerde et yiyenler ve diğerleri bitkileri yedi. Bazılarının etobur olduğu ve et tükettiği anlamına geliyor. Bazıları omnivordu ve bitkiler tüketiyordu.

Aynı zamanda ve aynı çağda yaşamadılar. Bazıları 200 milyon yıl önce, bazıları ise 70 milyon yıl önce yaşadı. Tüm dinozorlar dev değildi. Compsognathus gibi bazıları bir tavuk büyüklüğündeydi ve Heterodonatesaurus büyük bir köpek boyutundaydı. Brontosaurus ve Diplodocus gerçekten çok büyüktü.

Yaklaşık 65 milyon yıl önce, insan ortaya çıkmadan çok önce, dinozorlar ve uçan ve yüzen sürüngenler aniden öldü. Geriye kalan tek kayıt fosilleridir. Aniden ortadan kaybolmalarının nedeni hala bir muamma. İnsanlar bu hayvanların nerede olduğunu öğrenmeye çalışıyorlar ama henüz başarılı olamadılar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu