DGS Puan Hesaplama (2021)

Puan Hesaplamaları

DGS Çıkmış Sorular ve Çözümleri (PDF)

2020 DGS konuları ve Soru Dağılımları

DGS Puan Hesaplama (2021)

DGS’ye girmek isteyenler için özel hazırladığımız bu sayfamızda, DGS puan hesaplama aracını sizlerle paylaştık. Güncel olan programımızı kullanırken ilk olarak girdiğiniz ya da gireceğiniz sınav yılını belirtmeniz gerekir.

Ardından sınav sistemini eski / yeni seçenekleri arasından belirleyerek, sayısal ve sözel sorulardan kaç doğru, kaç yanlış yaptığınızı yazın. Son olarak bir önce girdiğiniz DGS ile bir programa yerleşmiş iseniz, ilgili kutucuğu işaretleyin ve hesaplaya basın.

Dikey Geçiş Sınavı

Tam açılımı Dikey Geçiş Sınavı olan DGS, 2000 yılından beri düzenlenmektedir. Açık öğretim, ön lisans ve meslek yüksekokullarından mezun olan öğrencilerin lisans programlarına geçebilmesi için kullanılan DGS, ÖSYM tarafından düzenlenir. Sınav, temmuz ayının, ikinci haftası gerçekleştirilir.

Dikey Geçiş Sınavı Puanı

DGS’ye giriş yapan kişiler, sayısal ve sözel kısımlardan soru çözer. Bunların hesaplanması sonucu elde edilen not, elde edilen puanı gösterir.

Dikey Geçiş Sınavına Kimler Girebilir?

Dikey Geçiş Sınavına giriş yapabilecek öğrenciler açık öğretim, ön lisans ve meslek yüksek okullarından mezuniyet sahibi öğrencilerdir. Ayrıca ilgili yıl son sınıfta bulunan, staj harici mezuniyet koşullarını sağlamış kişiler de gerekli başvuru işlemlerini sağlayabilir.

Önceki Tarihlerde DGS’ye Girme

Eğer daha önceki bir tarihte Dikey Geçiş Sınavına giriş yapmışsanız ve bir üniversiteye yerleştirmeniz yapılmışsa, ertesi yıl gireceğiniz DGS düşük bir katsayı ile çarpılır. Bu nedenle durumu göz önünde bulundurmanız önerilir.

Ön Lisans Başarı Puanı

ÖBP olarak da bilinen Ön Lisans Başarı Puanı, adayların yerleştirme puanları hesaplanırken kullanılır. Burada kişilerin akademik not ortalamaları 0,8 ile çarpılarak, Ön Lisans Başarı Puanı elde edilmektedir. En düşük akademik not ortalaması 50 olup, Ön Lisans Başarı Puanı 40’tır. En yüksek değer ise 100 olup, ÖBP’si 80’dir.

Başa dön tuşu