Atasözleri

Denize Düşen Yılana Sarılır Atasözünün Anlamı Nedir?

Denize Düşen Yılana Sarılır Atasözünün Anlamı Nedir?

Günlük hayatta kullanılan atasözleri arasında bir kötülük durumunda hiç hazzedilmeyen biri ile iletişim kurmak için kullanılan sözlerden biridir. Bu durumları anlatmak için kullanılan denize düşen yılana sarılır atasözü, sevilmeyen biri ile zoraki sebeplerden dolayı iletişime geçmek, bağlantı kurmak gibi anlamlara sahiptir. Anadolu topraklarında atasözleri hala aktif bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Bunun sebebi ise bu sözlerin üzerinden ne kadar zaman geçer ise geçsin hala geçerliliğini koruması. Denize düşen yılana sarılır başta olmak üzere birçok atasözü hala halk arasında kullanılmaktadır. Anlam kaybına uğramayan ve yeni nesillere de aktarılan bu sözler, var oldukları anlamlar ile kullanılmaya devam ediyor.

Türk Dil Kurumu Denize Düşen Yılana Sarılır Atasözünü Nasıl Açıklar?

TDK denize düşen yılana sarılır atasözü açıklaması beş para etmeyen insanlardan yardım istemek anlamına gelir. Normal günlerde ilgilenilmeyen ve hatta tasvip edilmeyen insanlara mecburiyetten dolayı katlanmak anlamını taşır. Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan atasözlerinin açıklandığı kitaplarda da benzer anlamlar görülür. Türk Dil Kurumu normalde yardım istenmeyecek olan insanlardan yardım istenildiği zaman, muhtaçlık durumu ortaya çıktığında, denize düşen yılana sarılır atasözünün kullanılmasını önerir. Bu söz ile normalde sevilmeyen bir kişiye zoraki sebeplerden dolayı katlanıldığı anlatılır. Bu atasözünün ana teması çaresizliktir. Çaresiz kalan bir kişinin kendisine yardım etmesi için iyi olmayan, kötücül düşünen ve hazzedilmeyen birinden istemeye istemeye destek alması anlatılır.

Denize Düşen Yılana Sarılır Atasözü Hangi Amaç ile Söylenir?

Denize düşenin yılana sarılması sözünün kullanılma amaçları vardır. En temel amacı sözün, iletişime geçilmemesi gereken biri ile iletişime geçilmesi ve yardım istenmesidir. Denize düşenin yılana sarılması da bu sebep ile kullanılan bir sözdür. O kişinin bildiği, yapabileceği ve deneyimi olan bir konuda gönülsüz bir şekilde yardım istemek amacı ile kullanılır. Denize düşen yılana sarılır sözü de bu amaç doğrultusunda ortaya çıkmış bir atasözüdür. Birçok atasözü hala geçerliliğini korumakta ve günlük hayat içerisinde kullanılmaya devam etmektedir. Özellikle halk arasında bu tarz atasözleri hala kullanılır.

⇒ Daha Fazla Atasözleri ve Anlamları İçin Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu