Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü

Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü’nün Amacı

Deniz teknolojisi mühendisliği programının amacı, denizin içinde ve dibinde bulunan canlı ve cansız zenginliklerin (petrol, doğal gaz, ve deniz ürünlerinin) aranması ve üretilmesinde, deniz kirliliğinin önlenmesinde kullanılan her türlü yapı ve aracın (gemi platformu vb.) tasarımı ve üretilmesi alanında eğitim ve araştırma yapmaktır.

Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümünde Okutulan Dersler

Deniz teknolojisi mühendisliği programında öğretim süresi 4 yıldır. Programda matematik ve fizik gibi temel fen alanları ile ilgili dersler yanında, oşenografi (okyanus bilim) dalga mekaniği, gemi termodinamiği, deniz kirliliği, kazı yapıları, deniz hukuku ve gemi işletmeciliği gibi dersler okutulmaktadır.

Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Deniz teknolojisi mühendisliği programına girmek isteyenlerin üstün bir akademik yeteneğe sahip, fen derslerine ilgili ve bu alanlarda başarılı, dikkatli bir gözlemci olmaları ve açık havada çalışmaktan hoşlanmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Deniz teknolojisi mühendisliği programını bitirenlere “Deniz Mühendisi” unvanı verilir. Deniz teknolojisi mühendisleri denizde bulunan hammaddelerin bulunması ve işletilmesinde kullanılacak araçları tasarlar ve en ekonomik yolla üretimi planlar. Ayrıca, denizde seyreden taşıtların yapım, onarım ve yönetimi konularında liman ve kıyı yapıları inşaatında ve deniz kirliliğini önleme teknolojisi alanında mühendislik hizmetleri verirler.
<

Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü’nün Çalışma Alanları

Deniz mühendisleri tersanelerde, Köy Hizmetleri’nde, petrol şirketlerinde, bakanlıkların çeşitli birimlerinde görev alabilirler.

Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Mezunlarının Maaşları

Deniz Teknolojisi Mühendisi Kamu Maaşları

2019 yılı 7/2 derecesine sahip, bekar bir mühendisin tazminatsız aldığı net maaş; 5,101 TL dir Eş ve Çocuk durumuna göre bu miktar artmaktadır

Deniz Teknolojisi Mühendisi Özel Sektör Maaşları

2019-2020 yılı Özel sektörde hizmetini sürdüren Deniz Teknolojisi Mühendisi ilk işe başlama ortalama maaşı; 22.400 – 5.250 TL.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu