Araştırma

Danimarka Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Danimarka Nüfusu; Danimarka, İskandinav bölgesinde yer alan bir ülkedir. Nüfus ve yüzölçümü olarak bulunduğu bölgenin en küçük ülkelerinden biri olan Danimarka, dünya genelinde en iyi yaşam standartlarına sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Danimarka’nın başkenti Kopenhag olmaktadır. Ayrıca bu şehir, ülkenin en yoğun nüfusunun olduğu bölgedir.  Danimarka nüfusunun büyük bir bölümü ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmaktadır. Bu sayede ülkede araç kullanım sayısı oldukça düşüktür. Hal böyle olunca trafik sorunları minimum düzeydedir.

Danimarka’nın Nüfusu

Danimarka’nın nüfusu, 2019 yılında verilere dayalı yapılan tahminlere göre 5.822.763 olmaktadır. Danimarka’daki nüfusun büyük bir bölümünü yerel halk oluşturmaktadır. Ülkenin %87,5’i Danimarkalı olmaktadır. Kalan azınlık nüfusun çoğu ise, yaşam standartlarının yüksek olmasından dolayı Danimarka’da yaşamayı tercih etmiş göçmenlerdir.

Danimarka dili, resmiyette Danca olmaktadır. Ancak kabul edilen diller arasında Almanca yer almaktadır. Ancak Almanca yalnızca günlük hayatta ya da dil eğitimi için tercih edilmektedir. Tüm resmi işlemler için Danca kullanılmaktadır.

Danimarka’nın dini Hristiyanlıktır. Hristiyanlık ülkede oldukça yaygın olmakta ve diğer pek çok ülkeden farklı olarak Hristiyanlığın benimsendiği anayasada belirtilmektedir. Halkın %79’luk kısmı Danimarka Ulusal Kilisesi’ne bağlılık göstermektedir. Geri kalan halk ise Müslümanlık inancını benimsemekte ya da tanrının varlığını reddetmektedir. Din, her ne kadar anayasada belirtilmiş olsa da, ülkede dini inançlara saygılı olunmaktadır. Yani, Danimarkalılar istedikleri dine mensup olabilmektedir.

Danimarka’nın Tarihi

Danimarka’nın tarihi, bir dönem dünyanın en güçlü Viking toplumuna dayanmaktadır. En köklü İskandinav topluluğu olan Vikingler, pek çok ülkeyi sömürge odağı haline getirmiş ve İskandinav bölgelerinde güçlü bir hâkimiyet sahibi olmuştur. Danimarka ve Norveç milletlerinde kraliyet ailesi mensuplarının evlenmesi ile birlikte büyük bir medeniyet kurulmuştur. Daha sonra sömürge devletlerden daha fazla yararlanılmış ve dönemin en güçlü devletlerinden bir tanesi kurulmuştur. Viking Krallığı tarafından kurulan büyük devlet bir süre hüküm sürmüş olsa da, savaş ve anlaşmazlık gibi nedenlerden dolayı bölünmüş ve İskandinav topraklarında yer alan ülkeler, bugünkü halini almıştır.

Danimarka’nın Bayrağının Anlamı

 Danimarka’nın bayrağının anlamı, çeşitli efsanelere dayanmaktadır. Danimarka bayrağı kırmızı temin üzerine yan döndürülmüş beyaz haç işaretinden meydana gelmiştir. Bu bayrak, dünya tarihinin en eski bayrağı olarak kabul edilmektedir. Bayraktaki kırmızı renk, bütünlüğün korunabilmesi için dökülen kanı anlatmaktadır. Beyaz haç işareti ise, Danimarka anayasasında da belirtilen Hristiyanlık dininin benimsendiğine işaret etmektedir. Danimarka bayrağı, birkaç küçük değişime uğramış olsa da, temel yapısını korumaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu