Araştırma

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, güney Kafkasya bölesinde yer alan küçük bir ülkedir. 2017 tarihinde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ismi değişmiş ve resmi olarak Artsah Cumhuriyeti olarak anılmaya başlamıştır. Savaşlar ve sorunlar nedeniyle ekonomi de dâhil olmak üzere eğitim, ulaşım gibi alanlarda gelişmemiş bir ülke olarak kabul edilmektedir.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin Nüfusu

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin nüfusu, 2013 yılında verilere dayalı olarak gerçekleştirilen tahminlere göre 146.573 olmaktadır. Oldukça küçük olan bu ülkede %95 oranda Ermeniler yaşamlarını sürdürmektedir. Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nde yaşayan insanların büyük bir bölümü Süryani, Kürt ve Rumlardan oluşmaktadır.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, adında da belirtildiği gibi genellikle dağlık topraklara sahiptir. Engebeli bir bölgede kurulan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, gelişim gösterememiş bir ülkedir. Özellikle Ermenistan ve Azerbaycan arasında sorunlara neden olan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, sorunlar yüzünden gelişememiştir.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin Tarihi

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin tarihi, çoğunlukla anlaşmazlıklar, misillemeler ve karmaşalar ile doludur. Coğrafi konumu ve az gelişmiş bir toplum olarak bilinmesi nedeniyle hedef haline gelmiştir. Özellikle Ermeni toplumlar tarafından alınma çabası ile sürekli olarak işgal edilen Dağlık Karabağ Cumhuriyeti topraklarının asıl bağlı olduğu ülke Azerbaycan’dır. Azerbaycan için yavru vatan olarak kabul edilen Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, hukuk anlamında Azerbaycan’a bağlılık göstermektedir.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, 1923 yılında Azerbaycan’a resmen bağlanmış bir özerk ülke haline gelmiştir. Ancak bu bağlılık Ermenistan da dâhil olmak üzere pek çok ülke tarafından reddedilmiştir. Bu nedenle günümüzde pek çok ülke Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni devletten saymamakla birlikte Azerbaycan yönetiminde olduğunu kabul etmemektedir. Bu nedenle pek çok karmaşa yaşanmıştır. Yaşanan karmaşalar nedeniyle, ülke istenildiği gibi geliştirilememiş ve kötü bir eğitim ve ekonomide kalmak zorunda bırakılmıştır.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin Bayrağının Anlamı

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin bayrağının anlamı, ülkenin geçmişine dayanmaktadır. Kırmızı, mavi ve turuncu renklerde olmak üzere enlemesine üç şeritten oluşan bir bayrak yapısı bulunmaktadır. Bu bayrak Ermenistan’da kullanılmaktadır.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti bayrağı farklı bir bayrak oluşturabilmek adına Ermenistan bayrak renklerinin üzerine üçgen modeller eklemiştir. Ermenistan bayrağındaki kırmızı renk, mücadele ve inancı simgelemektedir. Mavi renk, barış içinde yaşamayı ve turuncu renk ise çalışkanlık ve yaratıcılığın sembolüdür. Bu renkler, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nde de benzerlik göstermektedir. Ermenistan bayrağına üzerine örüntü ekleyen Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, Ermeni kilim motiflerini ve Ermenistan’a olan bağımlılığını göstermek istemiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu