Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nün Amacı

Çocuk gelişimi ve eğitimi programının amacı, genellikle hastanelerde, kreşlerde ve bakımevlerinde bulunan çocukların bedensel, zihinsel, duygusal ve toplumsal yönden gelişmeleri, çocuklara ilişkin çeşitli sorunların çözümü için ana – babaların eğitimi, hastanede tedavi edilen çocukların eğitim sorunlarının çözümü için gerekli programların hazırlanıp uygulanması gibi konularda çalışacak elemanları yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünde Okutulan Dersler

Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünde fizik, kimya, biyoloji, matematik, sosyoloji, psikoloji gibi temel nitelikte dersler verilmektedir. Eğitim ilerledikçe uzmanlık dersleri ağırlık kazanmakta olup çocuk sağlığı ve hastalıkları, özel eğitim, aile ilişkileri, eğitim felsefesi ve çocuk ruh sağlığı gibi dersler verilmektedir. Ayrıca uygulamalı derslerle ve yuva – anaokulu pratiği gibi staj programlarıyla öğrencilere deneyim kazandırılmaktadır.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü için Gereken Nitelikler

Çocuk gelişimi ve eğitimi alanında çalışmak isteyen bir bireyin, normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, üretken bir kimse olması gerekir. Ayrıca, çocukları seven, onlarla beraber olmaktan bıkmayan, ana – babalarla ve diğer meslektaşları ile iyi iletişim kurabilen, sabırlı, hoşgörülü, kısaca insan ilişkilerinde başarılı bir kimse olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunları “Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi” unvanı ile görev almaktadırlar. Çocuk gelişimi ve eğitimcisi genellikle kreşlerde ve bakımevlerinde bulunan çocukların bedensel, zihinsel, duygusal ve toplumsal yönden gelişmeleri için eğitim programları hazırlar, bu programları bizzat uygular ya da uygulayıcıları denetler, ana – babalara çocuklarına ilişkin çeşitli sorunlarında yol gösterir, çocuk hastanelerinde tedaviye alınan çocukların hastaneye uyum ve hastanede kaldıkları sürece eğitim sorunları ile ilgilenir, bunun için gerekli programları hazırlar, uygulanmasını sağlar. Ayrıca özel eğitim gerektiren çocukların bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyici eğitim programları hazırlama, uygulama ve ailelere yönelik rehberlik çalışmaları düzenleme de çocuk eğitimcisinin görevleri arasındadır.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunu, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yuva ve kreşlerde çocuk gelişimi elemanı, hastanelerde yatan çocukların eğitim ve eğlence etkinliklerini sağlayacak yardımcı hastane elemanı, çocuk hastanesi ve ana – çocuk sağlığı merkezlerinde sağlam çocuğun fiziki ve ruhsal gelişiminin incelenmesinde danışman, televizyon ve radyo çocuk programları yapımcısı, çocuk kitapları ve benzeri materyal hazırlamada kitle haberleşme danışmanı olarak çalışabilirler. Ülkemizde okul öncesi çocuğun eğitim sorununa önem verildikçe, birçok kurum, çalışan annelere kreş ve yuva açtıkça, çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanlarına giderek artan bir gereksinme duyulacaktır.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Mezunlarının Maaşları

Çocuk Gelişimciler ne kadar maaş alıyor?

Ön lisans çocuk gelişim uzmanı mezunun ortalama maaşları kamu ve özel sektöre göre değişmektedir. Özel de en düşük 3,000 bin TL seviyelerinde olurken, kamuda ise bu rakam 4 bin 400 TL’ye kadar yükselmektedir. Eğitimcinin kendisini geliştirmesi deneyim ve tecrübelerine bağlı olarak bu miktar özel sektörde 7000 tl yi bulabilmektedir kamu da ise eş ve çocuk durumu çalışma yıllına bağlı olarak 5.500 e kadar çıkabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu