Araştırmaİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Çin Halk Cumhuriyeti Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Çin Halk Cumhuriyeti, en gelişmiş Asya ülkelerinden bir tanesidir. Komşu ülkelerine bakılacak olursa, ileri bir gelişmişliğe sahip olan Çin Halk Cumhuriyeti, kısaca Çin ya da ÇHC olarak anılmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi dili Çince olsa da günümüzde bölgesel olarak 290’dan fazla dil konuşulmaktadır. Halkın çok büyük bir bölümü, ulusal dil olarak kabul edilen İngilizceyi ana dili gibi bilmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Nüfusu

Çin Halk Cumhuriyeti’nin nüfusu, tüm ülkelerden daha fazladır. 2018 yılı Dünya Bankası kayıt ve verilere bakılacak olursa, 1,393 milyar insan yaşamaktadır. Bu nedenle nüfus, genellikle küçük dairelerde yaşamını sürdürmektedir. Halkın %40’ı şehir hayatı, %60’ı ise kırsal hayatı benimsemektedir. Çin’de kilometre kare başına 400 insan tekabül etmektedir. Çin’in nüfusu, tek çocuk politikası ile kontrol altında tutulmaktadır. Doğum oranlarının düşük olması, hayatın daha düzenli olmasını sağlamaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti güçlü bir ekonomiye sahip olsa da, kırsal bölgelerde bazı maddi sorunlar baş gösterebilmektedir. Ancak bu yoksulluk, 2012 yılında düzene girmiştir ve yoksulluk oranında iyileşme gözlenmeye başlamıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Tarihi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin tarihi, milattan önceki dönemlere kadar dayanmaktadır. Yüzyıllar boyunca farklı hanedanlıklar oluşmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti’nin oluşumundan önceki son hanedanlık Çing Hanedanlığının 1922 yılında sonlanması ile birlikte ülke yapısı oluşmaya başlamıştır. Daha sonra ülkede baş gösteren iç savaşlar nedeniyle kötü dönemlere girilmiştir. 1949 yılında sonlanan iç savaş sonucunda tek partili yönetim hayatı başlamıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin tarihi, ilk zamanlarda yoksulluk ve anlaşmazlıklar ile dolu olsa da, günümüzdeki yapı bu durumların aşıldığına işaret etmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin dini, yapılan araştırmalar ile ortaya koyulmuştur. Çin’de yaşayan insanların büyük bir bölümü tanrı inancına sahip değildir. Azınlık olarak Budizm, Hristiyanlık ve putperestlik gibi farklı dinler bulunmaktadır. Kırsal bir yaşam sürdüren insanlarda ise azınlık olarak geleneksel Çin inançları sürdürülmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Bayrağının Anlamı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin bayrağının anlamı, Çin halkının geçmişi üzerinedir. Kırmızı bir zemin üzerinde 4 küçük ve 1 büyük yıldız simgesi olarak tasarlanan Çin Halk Cumhuriyeti’nin bayrağı, 1949 yılında kabul edilmiştir. Bu tarihten beri herhangi bir değişim göstermemiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin bayrağının üzerinde bulunan kırmızı renk, geçmiş Çin halkını ve komünizmi temsil etmektedir. Bayrağın sol tarafında bulunan büyük yıldız, ülkenin komünist parti tarafından yönetildiğini betimlemektedir. 4 küçük yıldız ise, ülkedeki 4 farklı sınıf olduğunun temsilcisidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu