A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Cibuti Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Cibuti, Afrika’nın kuzeydoğu kısmında yer alan bir ülkedir. Kızıl denizi ile yemen denizinin birbirine bağlandığı noktada yer alan Cibuti’nin başkenti, ülke ile aynı ismi paylaşan Cibuti olmaktadır. Denize kıyısı olan Cibuti, liman şehri olarak da bilinmektedir.

Cibuti’nin Nüfusu

Cibuti’nin nüfusu, 2020 yılında yapılan tahminlere göre 921.804 olmaktadır. Yüzölçümü ise 23.200 km’dir. Nüfusun büyük bir bölümü, en küçük yüzölçümüne sahip olan başkentte yaşamını sürdürmektedir. Zira bu bölgede liman olduğu için iş imkânı ve diğer olanaklar Cibuti şehrinde bulunmaktadır.

Cibuti nüfusunun oldukça büyük bir bölümü Fransızca konuşmaktadır. Bunun yanı sıra, coğrafi konumun etkisi ile Arapça da konuşulan diller arasında yer almaktadır. Arapça ve Fransızca, Cibuti dili olarak belirlenmiştir. Somali ve Afar dilleri de bazı yöresel halk tarafından konuşulmaktadır. Cibuti halkının çoğu Müslümandır. Müslümanlık, Cibuti ülkesine çevre Arap ülkelerinden yayılmıştır. Müslümanlıktan sonra en çok inanç gösterilen din ise Hristiyanlıktır. Azınlık olarak ülkede farklı inanç gösteren bireyler de mevcuttur.

Cibuti’nin Tarihi

Cibuti’nin tarihi, sömürgecilik hareketleri ile yoğunlaşmıştır. Afrika’nın en küçük ve az nüfuslu ülkelerinden bir tanesi olan Cibuti, pek çok ülkenin hedefi haline gelmiştir. Ülke bağımsızlığını kazanana kadar pek çok ülkenin hâkimiyet mücadelesi altında kalmıştır.

Cibuti, Fransa egemenliği altında uzun bir süre kalmıştır. Bu nedenle bölgede yerel Fransız halkının yaşamış olması gözlenmektedir. Hatta coğrafi olarak birbirine bu denli uzak olan Cibuti ve Fransa, yıllar boyunca birbirine bağlı olarak kalmıştır. Bu sebepten ötürüdür ki, Cibuti resmi dili Fransızcadır. Ülkede eğitim dili olarak da Fransızca seçilmiştir.

Cibuti, bağımsızlığını 1977 yılında ilan etmiştir. Bağımsızlığını eden Cibuti ülkesinde hala Fransızlar yaşamaktadır. Bunun yanı sıra Müslüman Somali halkı ve çevre ülkelerden yerleşen vatandaşlar da mevcuttur.

Cibuti’nin Bayrağının Anlamı

Cibuti’nin bayrağının anlamı, ülkeyi temsil edecek şekilde oluşturulmuştur. 1977’ye kadar kendi bayrağı olmayan Cibuti, bağımsızlığını kazandığı zaman bayrağını tasarlayarak resmiyette kabul ettirmiştir. Cibuti, bayrak tasarımında ülkenin konumunu göz önünde bulundurmuştur. Bayrağın üst şeridindeki mavi renk, Issa halkı ve gökyüzünün temsilidir. Alt kısımda bulunan yeşil şerit Afar halkı ve dünyayı temsil eder. Bayrağın sol kısmında bulunan beyaz üçgen, ülke barışının sembolüdür. Beyaz üçgen figürünün ortasında bulunan kırmızı renkteki 5 köşeli yıldız ise, ülkenin bir araya gelmesini sağlayan 5 bölgeye işaret etmektedir. Yıldız sembolünün bir diğer anlamı ise birlik ve beraberliktir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu