Cezayir Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Cezayir, Kuzey Afrika’da yer alan bir ülkedir. Afrika bağlamında yüzölçümü en büyük ülke olarak değerlendirilen Cezayir dünya açısından da onuncudur. 44 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülke bu bağlamda Afrika’daki en kalabalık 8. Ülke olma özelliğini taşımaktadır. Libya, Moritanya, Mali, Batı Sahra, Fas, Tunus, Libya gibi bölgelere komşu olan ülke etnik bağlamda İslam ülkesi olarak kabul edilmektedir. Ülkenin adı Arapça adalar demektir. Cezayir başkenti ülke ile aynı ismi taşıyan Cezayir şehridir. Burası aynı zamanda en büyük şehir olma özelliğine de sahiptir. Resmi din olarak İslam’ın kabul edildiği ülkede üniter yarı başkanlık cumhuriyeti ile yönetim sağlanmaktadır. Para birimi ise Cezayir Dinarıdır. Cezayir resmi dili Arapça ve berber dilleridir.

Cezayir Nüfusu

Cezayir nüfusu 2021 senesinin güncel verilerine göre 4 milyon 700 bin olarak belirlenmiştir. Bu açıdan ülkenin dünya çapında 32. Sırada olduğu bilinmektedir. Yüzölçümü açısından 2.381.741km² genişlikte olan ülke bu bağlamda nüfus yoğunluğu olarak tüm ülkeler arasında 168. Sırada yer almaktadır. Ülke nüfusunun son derece önemli bir kısmı yani %99 kadarı Müslüman kökenlilerden meydana gelmektedir. Dolayısıyla ülkede ana din olarak İslam söz konusudur. Cezayir anayasasına göre tüm vatandaşlar istediği dini seçebilmektedir. Bu açıdan dini bir baskı uygulanmamaktadır. Dolayısıyla Cezayir’de yaşam çok katı sınırlar içermemektedir.

Cezayir Tarihi

Cezayir tarihi söz konusu olduğunda burada pek çok farklı hakimiyetten söz etmek mümkündür. Öncelikle Osmanlı hakimiyetine giren ülke daha sonra Cezayir şehrinin ele geçirilmesiyle birlikte Fransa sömürgesi altına girmiştir. Buna bağlı olarak Osmanlı yönetimi de bir süre sonra Fransa işgalini kabul etmiş ve Cezayir halkının haklarının alındığını onaylamıştır. Sömürge ilk olarak günümüzde başkent olan şehirde gerçekleştirilmiş daha sonrasında yayılmıştır. 2. Dünya Savaşı ile birlikte Cezayirlilere karşı kötü ve yetersiz tutum 1945 senesindeki ayaklanmayı sağlamıştır. Binlerce Cezayirli bu ayaklanma esnasında hayatını kaybetmiştir. Bu olayların ardından 1962 senesinde yapılan referandumla birlikte Cezayir bağımsızlığını tam olarak sağlamış hale gelmiştir.

Cezayir Bayrağının Anlamı

Cezayir bayrağının anlamı söz konusu olduğunda öncelikle buradaki renkleri ifade etmek gerekmektedir. Beyaz, yeşil ve kırmızı renkler hakimdir. Beyaz ve yeşil ile ikiye bölünen bayrak ortasında kırmızı hilal ve yıldız sembolü yer almaktadır. Bayraktaki beyaz renk ruhsal açıdan saflık sembolü iken yeşil, hilal, yıldız renkleri ise İslam’ı göstermektedir. Kırmızı renk seçilmesi şehit kanlarını sembolize eder.

İLGİLİ YAZILAR

TYT Deneme Sınavları PDF İndir
Araştırma
Editör

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2022)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2022) konu başlığı altında sizler için Üniversiteye giriş ilk sınavı olan TYT için, farklı kaynaklardan derlediğimiz  PDF formatında deneme sınavlarını