Çek Cumhuriyeti Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Çek Cumhuriyeti Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı; Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Kısa ve remi ismi Çekya olan Çek Cumhuriyeti; Almanya, Avusturya, Slovakya ve Polonya ile komşudur. Coğrafi konumunun iyi olması nedeniyle kendinden bahsettirebilmiş olan Çek Cumhuriyeti, turizm merkezlerinden bir tanesidir. Çek Cumhuriyeti dili, Hint – Avrupa dil ailesine bağlı olan Çekçe olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nin Nüfusu

Çek Cumhuriyeti’nin nüfusu, 2018 yılında yapılan tahminlere göre 10.637.794 olmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Prag’dır. Prag, her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Özellikle ülkedeki cam üretimleri, porselenler dikkat çekmektedir. Ayrıca Çek Cumhuriyeti’nde bira üretimi fazla olduğu için turistler bu ülkeyi çokça sevmektedir.

Çek Cumhuriyeti dini, oldukça karmaşık bir yapıdadır. Ülke halkının büyük bir bölümü tanrı inancından uzaktır. Halkın yalnızca %19 gibi düşük bir oranı bir din anlayışını benimsemektedir. Ancak din sebebiyle hiçbir zaman çatışmalar çıkmamıştır. Bu nedenle ülke oldukça barışçıl bir şekilde yaşamını sürdürmektedir. Verilere göre suçluluk oranı ve refah seviyesi olarak ilk 10 ülke arasında dâhil olan Çek Cumhuriyeti, doğaya önem veren ülkeler arasındadır.

Çek Cumhuriyeti’nin Tarihi

Çek Cumhuriyeti’nin tarihi, ataları olan Slovak kökenli topluluklara dayanmaktadır. Slav insanların Bohemya hanedanlığını kurması, tarihlerinin başlangıcı olarak görülebilmektedir. Bu devlet, Hristiyanlık inancına sahipti. Ancak bu nedenle iç savaşlar baş göstermeye başladı. Savaşlar nedeniyle zayıflayan Bohemya, 1. Dünya Savaşı esnasında Avusturya Macaristan devletlerine dâhil olmuştur. Avusturya Macaristan devletlerinin 1. Dünya Savaşı sonrasında yıkılmasıyla birlikte Slovakya ve Bohemya da dâhil olmak üzere 5 ülke bir araya geldi ve Çekoslovakya ülkesi kuruldu.1993 yılında Çekoslovakya bölünerek Slovakya ve Çek Cumhuriyeti olarak iki bağımsız ülke haline gelmiştir. 2004 senesinde Avrupa Birliği ülkelerine dahil olan Çek Cumhuriyeti, 2007 yılında da Avrupa vize ülkelerinin bünyesine katılarak bugünkü halini almıştır.

Çek Cumhuriyeti’nin Bayrağının Anlamı

Çek Cumhuriyeti’nin bayrağının anlamı,  halkın geçmişine dayanmaktadır. Çekoslovakya ülkesinin bölünmesi ile birlikte iki ayrı bayrağa sahip olması gereken Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nde, Slovakya yeni bir bayrak tasarlamıştır. Ancak Çek Cumhuriyeti mevcut bayrağını kullanmaya devam etmiştir.

Çek Cumhuriyeti bayrağı, mavi, kırmızı ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Kırmızı şerit, bugünlere gelebilmek için dökülen kanların sembolüdür. Beyaz renk, ülkedeki ferahı ve dürüstlüğü temsil etmektedir. Mavi üçgen şerit ise, ülkenin kazanmış olduğu bağımsızlığın bir sembolü olarak gösterilmektedir. Çek Cumhuriyeti eski bayrağını korumaktadır. 

Exit mobile version