Araştırma

Çad nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Çad nüfusu; Çad, Afrika ülkelerinden bir tanesidir. Çad’ın başkenti, N’Djamena şehridir. Ayrıca nüfus bakımından en büyük şehir de burasıdır. Çad ülkesinde büyük bir topluluk Müslüman’dır. Ayrıca Hristiyanlık da dahil olmak üzere kesimler farklı inançlara da sahiptir.

Çad’ın Nüfusu

Çad’ın nüfusu, 2018 Dünya Bankası verilerine göre 15,48 milyon olmaktadır. Nüfusun büyük bir bölümü başkentte yaşamaktadır. En gelişmiş Çad şehri olarak kabul edilen başkent N’Djamena, diğer kentlere kıyasla daha gelişmiştir. Ancak söylenmesi gerekir ki, ülke ekonomik anlamda iyi bir pozisyonda değildir. Hatta verilere göre, dünyanın en çok fakirlik yaşayan 5 ülkesi arasında gösterilmektedir.

Çad ekonomisi, tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Halkın yaklaşık olarak %85’i bu işler ile uğraşmaktadır. Çad bölgesinde yer altı kaynakları bulunsa da maddi durumlar nedeniyle yer altı kaynakları kullanılamamaktadır.

Çad’ın Tarihi

Çad’ın tarihi, pek çok ülkeye kıyasla oldukça kötüdür. Zira küçük ve ekonomi olarak zayıf olan Çad, tarihte pek çok ülkenin sömürgesi haline gelmiştir. Tarihte sömürgecilik hareketleri ile karı karşıya kalan Çad, kendi halkının başkaları tarafından yönetilmesine ve var olan haklarının ellerinden alınmasına göz yummak durumunda kalmıştır. Ülkenin bugünkü ekonomik durumunun da iyi olmaması, ülkenin geçmiş tarihi ile doğrudan bağlantılıdır.

Uzun bir zaman dilimi boyunca Fransa tarafından sömürülen ülke, kendi bağımsızlığını kazandığı 1960 yılına kadar farklı alanlarda tarım işçisi olmuştur. Fransa sömürge hareketleri nedeniyle ülkede hala Fransızca konuşulmaktadır. 1960 yılından sonra ise ülkede büyük bir iç savaş meydana gelmiş ve ülke bütünlüğü bozulmuştur. Bu nedenle ülkede huzur sağlanamamış ve bugünkü ülke durumunun kötü olmasına yol açmıştır.

Çad’ın Bayrağının Anlamı

Çad’ın bayrağının anlamı, ülkenin geçmişten günümüze olan konumunu ve değerlerini açıklamak üzerine kurulmuştur. Çad bayrağı, Fransa bayrağı gibi dikey 3 şeritten oluşmaktadır. Kenarlarda yer alan kırmızı ve mavi renkler, Fransa’nın etkisinden kaynaklanmaktadır. Çad bayrağı anlamı şu şekildedir:

  • İlk renk olan mavi, gökyüzünü betimlemektedir. Ayrıca umudun temsilcisidir.
  • Ortada bulunan sarı şerit, güneş ve ülkedeki çöl kısmını sembolize etmektedir.
  • Son renk olan kırmızı ise, birlik ve beraberliği temsil etmektedir. Bazı kaynaklara göre, kırmızı renk ülkenin kendilerini savunmak için ölebilecek kadar cesur olduğunu simgeler.

Çad ile Romanya bayrağı birbirine çok benzetilmektedir. Renkler ve bu renklerin sıralanışı neredeyse aynı olmasına rağmen, Çad bayrağındaki mavi renk daha belirgin olmaktadır. Romanya bayrağında ise mavi renk belirsiz bir şekilde daha açıktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu