A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Burundi Nüfusu Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Burundi Nüfusu Tarihi ve Bayrağının Anlamı; Burundi, Orta Afrika’da yer alan bir ülkedir. Denize herhangi bir şekilde kıyısı bulunmayan bu ülke standart kara ülkesi özelliklerini taşımaktadır. Tanzanya, Tanganika Gölü, Kongo DC, Ruanda gibi bölgelere komşudur. Bir süre öncesine kadar Bujumbura başkent olarak kabul edilirken 2019 senesinden itibaren başkent Gitega şehri olarak kabul edilmektedir. Bujumbura şehri ise ekonomik açıdan önemini sürdüren bir özellik taşımaktadır. Ülkenin sloganı “Birlik, iş, ilerleme”dir. Resmi açıdan bakıldığında Burundi dili Kirundi ve Fransızca olarak kabul edilmektedir. Para birimi olarak Burundi frangı kullanılmaktadır. Ayrıca ülkede yönetim biçimi olarak başkanlık sistemi tercih edilmiştir. Buna göre devlet başkanı Evariste Ndayishimiye olmakla birlikte başbakan ise Alain-Guillauma Bunyoni’dir.

Burundi Nüfusu

Burundi nüfusu 2020 verilerine göre 11 milyon 865 bin civarında olarak belirlenmiştir. 2008 senesinde bu sayının 8 milyon 53 bin civarında olduğu düşünüldüğünden ülkenin nüfusunun gittikçe arttığı görülmektedir. Buna göre nüfus yoğunluğu açısından ülkenin 84. Sırada olduğu bilinmektedir.  Nüfus yoğunluğu açısından değerlendirildiğinde 401,6/ km² olan ülke bu bağlamda da dünya çapında 20. Sırada yer almaktadır. Oldukça genç bir nüfusa sahip olan ülkenin %60’dan fazlasını 0 ile 24 arasındaki genç nüfus oluşturmaktadır. Bununla birlikte yalnızca %2,69 oranında 65 yaşın üzerinde insan yaşaması söz konusudur. Bu da ülkenin yaşam standartlarının ve sağlık hizmetlerinin yeteri ölçüde gelişmemiş olduğunu göstermektedir.

Burundi Tarihi

Burundi tarihi söz konusu olduğunda öncelikle Almanya sömürgesinden söz edilse de buraya tam anlamıyla hakimiyet sağlanmamış daha sonrasında Britanya’ya ait kısımlar ile sınırlar çizilmiştir. Birleşmiş Milletler 1962 senesinde alınan karar ile birlikte Burundi ve Ruanda’nın ayrı ülkeler olduğunu ve bağımsızlıklarını sağlamlarını kararlaştırmıştır. Bu durum 1962 senesinde Belçika tarafından kabul görmüştür. Pek çok farklı darbe girişiminin yaşandığı bölgede günümüze kadar farklı siyasi düzenlemeler söz konusu olmuştur. Günümüzde başkanlık sistemi üzerinde karar kılınmıştır.

Burundi Bayrağının Anlamı

Burundi bayrağının anlamı söz konusu olduğunda öncelikle bayraktaki renklerden söz etmek gerekmektedir. Bayrakta koyu kırmızı, beyaz ve yeşil renkler yer almaktadır. Bayrağın tüm köşelerinde yer alacak beyaz şeritlerle bir çarpı işareti sağlanmıştır. Bayrakta yer alan üçgenlerin üst ve alt kısımlarındaki üçgenler kırmızı, göndere çekilen kısımdaki tarafta yer alan üçgenler de yeşil olarak belirlenmiştir. Bayrağın orta noktasında beyad daire içerisinde üç yıldız bulunmaktadır. Kırmızı yaşamını kaybeden kişilerin kanlarını simgelerken yeşil renk umudu, beyaz renk de barışı göstermektedir. Yıldızlar ise birlik, çalışma ve ilerleme anlamına gelmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu