A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Burkina Faso Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Burkina Faso, Batı Afrika’da yer alan bir ülkedir. Denize herhangi bir şekilde kıyısı olmayan bu ülke standart bir kara ülkesi özelliği taşımaktadır. Benin, Gana, Togo, Fildişi Sahili, Mali, Nijer gibi ülkelerle komşudur. Daha öncesinde Fransa sömürgesi olan bu ülke 1960 senesinde Yukarı Volta ismiyle bağımsızlığını elde etmiştir. Bağımsızlık ardından belli darbeler söz konusu olmuştur. 1983 senesinde ise Thomas Sankara ile devrim yapılmıştır. Bununla birlikte ülkenin adı da değiştirilmiştir. Ougadougou hem ülkenin en büyük şehri hem de başkenti olma özelliğini taşımaktadır. Daha öncesinde Fransız egemenliği altında olunmasından ötürü hala resmi dil olarak Fransızca kullanılmaktadır. Üniter yarı başkanlık cumhuriyeti ile yönetilen ülkenin devlet başkanı Roch Marc Christian Kabore’dir. Para birimi olarak Batı Afrika CFA frangı kullanılmaktadır.

Burkina Faso Nüfusu

Burkina Faso nüfusu 2020 verilerine göre 21 milyon 510 bin civarında olarak belirlenmiştir. Bu açıdan dünyanın en fazla nüfusuna sahip 58. Ülkesi olarak kabul edilmektedir.  Ülkenin nüfusu 2006 senesinde 14 milyon olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla ülkede nüfusun gittikçe arttığı bir ivme görülmektedir. Yüzölçümünün toplam 274.200 km² olduğu ülkede bu ölçümün nüfusa oranı açısından değerlendirilen yoğunluk ise 64/ km² olarak belirlenmiştir. Bu açıdan dünya çapında 137. Sırada yer almaktadır. Nüfusun çoğu Müslüman olması açısından Burkina Faso resmi dini olarak İslam’dan söz edilmese de yaygın olarak Müslüman yaşadığından bahsetmek mümkündür.

Burkina Faso Tarihi

Burkina Faso tarihi söz konusu olduğunda buradaki etnik grupların önemli bir kısmının milattan sonraki süreçte köy topluluklarıyla yaşadığını ifade etmek mümkündür. Bunlar içerisinde en çok Yonyoose, Dogon etnik grubu bulunmaktadır. Burkina Faso’yailk gelen Heinrich Barth’tır. Buranın keşfinin ardından pek çok kolonileşme söz konusu olmuştur. Özellikle de Fransız hakimiyetinin çok uzun yıllar boyunca devam ettiği bilinmektedir. 1960 senesinin Ağustos ayının 5. Gününde bağımsızlığını kazanan Burkina Faso yönetimine ilk olarak Maurice Yameogo geçmiştir. Ülkede pek çok devrim gerçekleşmiştir. Son süreçte ülkenin üniter yarı başkanlık cumhuriyeti biçimiyle yönetilmesi gerektiği kararı alınmıştır.

Burkina Faso Bayrağının Anlamı

Burkina Faso bayrağının anlamı açısından öncelikle bu bayrakta yer alan renklerden söz etmek mümkündür. Bayrakta kırmızı, yeşil ve sarı renkleri bulunmaktadır. Temelde arka plan açısından kırmızı ve yeşil renklerinin tam bir denklikte bölündüğü bu bayrakta orta kısımda sarı bir yıldız yer almaktadır. Genel olarak Pan Afrika renklerini barındıran bayraktaki kırmızı renk devrim esnasında akan kanı göstermektedir. Yeşil renk ise verimli toprakları gösterir. Sarı yıldız da demokratik halk devrimine işaret eder.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu