A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Bulgaristan Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Bulgaristan Balkanlar’da bulunan bir ülkedir. Sırbistan, Karadeniz, Romanya, Kuzey Makedonya, Yunanistan, Türkiye gibi bölgelere komşudur. 110.994 km² olan yüz ölçümü açısından Avrupa’daki en büyük 16. Ülke olarak belirlenmiştir. Sofya şehri ülkenin hem en büyük şehri hem de başkenti olarak kabul görmektedir.  Bulgaristan dili resmi olarak Bulgarca şeklinde belirlenmiştir. Üniter parlamenter demokrasi ile yönetilen ülkenin günümüzdeki cumhurbaşkanı Rumen Radev’dir. Başbakan ise Boyko Borisov olarak seçilmiştir. Para biriminin lev olduğu ülkenin sloganı ise “Birlikten kuvvet doğar”dır. Özellikle Türkiye ile yakınlığı açısından ülkemiz için önemli bölgelerden biridir. Pek çok kişi özellikle Sofya şehrini sık sık ziyaret etmektedir.

Bulgaristan Nüfusu

Bulgaristan nüfusu 2018 sayımına göre 7 milyon olarak belirlenmiştir. 7 milyonu aşkın kişinin yaşamakta olduğu bu ülkenin yüz ölçümü ise 110.994 km² olarak bilinmektedir. Yüzölçümü açısından dünya çapında 105. Sırada olan ülke nüfus yoğunluğu bakımından ise 139. Sırada yer almaktadır. Genel olarak ülkede çeşitli etnik gruplar bulunmaktadır. Bunlar açısından ilk sırada elbette %84,4 oranla Bulgarlar gelmektedir. Bulgarların hemen ardından %9,4 oranında Türkler yer alır. Bunu %4,6 olarak Romanlar takip etmektedir. Şehirde insanlar en çok Sofya bölgesinde yaşamayı tercih etmektedirler. Bununla birlikte Bulgaristan nüfusu açısından önemli bir diğer kesim ise Plovdiv şehrinde bulunmaktadır.

Bulgaristan Tarihi

Bulgaristan tarihi söz konusu olduğunda buradaki ilk yerlilerin Traklar olduğu bilinmektedir. Bizans İmparatorluğu yıkılana kadar Bizans ile savaşan ve egemenliklerini genişleten Bulgarlar 1018 tarihinde yeniden Bizans hakimiyeti altına geçmiş ve bu süreç 1186 senesine kadar sürmüştür. 14. Yüzyıl ile birlikte Türklerin Rumeli’ye çıkmasıyla birlikte bağımsızlıklarını kaybeden Bulgarlar, Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmişlerdir. Özerkliğini 1878 senesinde elde eden Bulgaristan, 1908 yılında ise tam anlamıyla Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır. 1990 senesinde sosyal rejimin yıkıldığı bu ülke Türkiye ile ilişkilerini de oldukça olumlu temele girmiştir. 2007 senesinde Avrupa Birliği’ne alınmıştır.

Bulgaristan Bayrağının Anlamı

Bulgaristan bayrağının anlamı denildiğinde öncelikle 3 rengin göze çarptığını ve eş biçimde ayrıldığını vurgulamak gerekmektedir. Bunlar kırmızı, yeşil ve beyaz renkleridir. Beyaz rengin genel olarak olduğu gibi bu bayrakta da barışı sembolize ettiği bilinmektedir. Yeşil renk ise doğanın bir sembolünü sunmaktadır. Kırmızı renk ise genelde bayraklarda görülen ve bağımsızlık için hayatını kaybeden şehitlerin birer simgesi olarak durmaktadır. Panislavizm etkisiyle bu Bulgaristan bayrağı da buna uygun renklerle oluşturulmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu