A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Brunei Nüfusu, Tarih ve Bayrağının Anlamı

Brunei, Asya’da yer alan bir ülkedir. Borneo adasında bulunan bir sultanlıktır. Malezya ülkenin tek komşu ülkesi olarak kabul edilmektedir. Bandar Seri Begavan şehri hem ülkenin başkenti hem de en büyük şehridir. İslami monarşi ile yönetimi sağlanan ülkedeki resmi dili Malaycadır. Malayca diline has olarak Malay alfabesidir. Ülkenin diğer adı Brunei Barış Ülkesi Devleti’dir. Gelir konusunda temel kaynaklar doğalgaz ve petroldür. Ülke ekonomisi Shell ve Sultan’a bağlıdır. Katar’ın ardından GSMH değerlendirmesine göre dünyadaki en zengin 2. Ülkedir. Brunei Sultanı olan Hassanal Bolkiah, dünyadaki en zengin kişiler arasında bulunmaktadır. Ülkenin para birimi Brunei Doları olarak belirlenmiştir. Brunei dini İslam olmakla birlikte ülke İslam monarşisi ile yönetilmektedir. Ülkenin sloganı ise “Her zaman Allah’ın hizmetinde ve rehberliğinde”dir.

Brunei Nüfusu

Brunei nüfusu 459.500 olmakla birlikte bu ülkenin dünya çapında en fazla nüfusa olan 175. Ülke olmasını sağlamaktadır. Ülkenin nüfus yoğunluğunun ise 74,11/km² olduğu bilinmektedir. Bu da ülkenin nüfus yoğunluğu bakımında 134. Sırada yer almasına sebep olmuştur.

Brunei Tarihi

Brunei tarihi açısından 1565 senesine kadar Filipinler’e dek giden İspanyol sömürgeciler Müslümanların elindeki birtakım bölgeleri işgal etmişlerdir. 17. Yüzyılın ilk zamanlarından beri Hollandalılar Brunei’yi güneybatı bölgesinden sıkıştırmışlardır. Bu esnada Hollandalı sömürgeciler Borneo güneyine dek koloniler kurmuşlardır. İngiliz sömürgecilerinin de bölgeye gelmesiyle birlikte buraya yakından ilgi artmıştır. İngiliz güçleri arttıkça Hollanda güçleri zayıflamıştır. İngilizler 181 senesinde Labuan adasına hakim olmuşlardır. 1888 senesinde ise Brunei tümüyle İngiliz hakimiyeti altına geçmiştir. Burada her türlü yetki elde dilmiş ve 1941 senesine kadar devam etmiştir.

Brunei tüm ayaklanmalara ve sömürgelere karşın 1 Ocak 1984 senesinde tam olarak bağımsızlığını ele almıştır. Bununla birlikte Muda Hasanal Bolkiah Sultan olmuştur. İngilizlerle iyi geçinen sultan, bağımsızlığın ilk zamanlarından bu güne dek sultanlık görevini sürdürmektedir.

Brunei Bayrağının Anlamı

Brunei bayrağının anlamı söz konusu olduğunda öncelikle bayraktaki renklerden söz edilebilir. Bayrakta hakim olan renkler sarı, siyah, beyaz ve kırmızı renkleridir. Bayrak siyah ve beyaz renkleriyle tam ortadan ikiye bölünen bir şeride sahiptir. Ortada kırmızı renkte ulusal sembol bulunmaktadır. Bu iki elin yukarı doğru durduğu bir hilal sembolüdür. Sarı renk Brunei Sultanı temsil ederken siyah ve beyaz çizgiler bu ülkenin başbakanlarını gösterir. Hilal İslam’ı, şemsiye ise monarşiyi göstermektedir. Yukarı doğru duran eller ise yardımseverliği ifade eder.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu