A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Brezilya Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Brezilya, Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir. Aynı zamanda söz konusu kıtanın hem en büyük hem de en kalabalık ülkesi olma özelliğini taşımaktadır. Oldukça uzun Atlas Okyanusu kıyısı bulunan ülkenin Venezuela, Peru, Uruguay, Kolombiya, Paraguay, Guyana, Arjantin gibi ülkelere komşu olması söz konusudur. Hatta ülke Şili ve Ekvator dışında kıtadaki tüm ülkelerle komşu olacak kadar büyüktür. Brasilia şehri ülkenin başkenti olmakla birlikte en büyük şehir ise Sao Paulo kabul edilmektedir. Bununla birlikte Rio de Janerio da oldukça büyük ve önemli bir şehirdir. Portekizce dilinin konuşulmakta olduğu ülkede federal başkanlık cumhuriyeti ile yönetim sağlanmaktadır. Başkan, milletvekilleri, valiler, eyalet ile şehir meclisi üyeleri gibi yetki sahibi kimseler 4 senede bir halk tarafından seçilmektedir. Güncel olarak başkan Jair Bolsonaro, yardımcısı ise Hamilton Mourao’dur.

Brezilya Nüfusu

Brezilya nüfusu 2019 verilerine bakıldığında 210 milyon 147 bin civarında olarak tespit edilmiştir. Bu açıdan dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip 6. Ülke olarak kabul edilmektedir. Yüzölçümü açısından oldukça geniş olan ülke 8 milyon 500 bin km²lik bir alanı kapsamaktadır. Bu noktada dünya çapında 5. Sırada yer alan ülkedir. Ülkenin geniş bir alana sahip olması açısından yoğunluğu düşüktür. 25/km² yoğunlukla nüfus yoğunluğu açısından 200. Sırada yer almaktadır. Nüfusun önemli bir kısmını Katolikler sonrasına Protestanlar oluşturmaktadır.

Brezilya Tarihi

Brezilya tarihi açısından Latin Amerika içerisinde değerlendirildiğinde burada uzun süreli bir krallık yönetimi olduğunu vurgulamak gerekmektedir. 1889 senesinde bölgede gerçekleşen kansız darbeyle beraber krallık son bulup cumhuriyete geçilmiştir. İmparator 2. Pedro hakimiyeti böylece son bulmuştur. Darbeyi sağlayan kişi Manuel Deodoro da Fonseca’dır. Bu devrimin ardından ilk cumhurbaşkanlığını da kendisi yapmıştır. 1914 senesinde siyasi birliği sağlamış olan Brezilya dünyadaki bütün ülkeler tarafından tanınmıştır.

Brezilya Bayrağının Anlamı

Brezilya bayrağının anlamı açısından öncelikle yeşil bir arka plan ve bu arka plan üzerine tam orta noktada yatay eşkenar dörtgen olduğundan söz etmek gerekir. Dörtgen içerisinde yalnızca yıldızlar olan daire ve daire içerisinde de düzen ve ilerleme yazısı yer alır. Bayrakta yer alan yeşil ülkede bulunan sık yağmur ormanlarını göstermemektedir. 1889 senesine kadar Brezilya İmparatoru görevini yerine getiren Portekiz Kraliyet ailesini gösterir.  Eşkenar dörtgendeki sarı renk ise yer altı kaynaklarından çok Hadsburg Hanedanlığı’nı gösterir. Mavi dair ve yıldızlar da bağımsızlığı gösterir. Burada Rio de Janerio’nun atmosferdeki görüntüsü sembolize edilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu