A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Botsvana Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Botsvana, Güney Afrika’da yer alan bir ülkedir. Denize herhangi bir şekilde kıyısı olmayan bu ülke standart kara ülkesi özelliklerini taşımaktadır. Güney Afrika Cumhuriyeti, Zambiya, Namibya, Zimbabve gibi ülkelerle komşudur. Bu ülke Afrika kıtası bağlamında değerlendirildiğinde demokrasi açısından en gelişmiş ülke olarak kabul edilmektedir. 2011 senesinde yayınlanan  “İnsani Gelişme Endeksi” verileri çerçevesinde ülke, Güney Afrika açısından en yüksek verilere sahip olan ülkedir. Gaborone şehrinin ülkenin hem başkenti hem de en büyük şehri olduğu bilinmektedir. Tsavana ve İngilizce dilleri ise resmi olarak konuşulmaktadır. Cumhuriyet ile yönetilen ülkenin devlet başkanı Mokgweetsi Masisi’dir. Para birimi olarak ise Pula kullanılmaktadır.

Botsvana Nüfusu

Botsvana nüfusu 2018 verilerine göre 2 milyon 200 bin civarında belirlenmiştir. Bu noktada dünya çapında değerlendirildiğinde en fazla nüfus yoğunluğu olan ülkeler arasında 145. Sırada olduğu görülmektedir. 2011 verilerine göre ise ülkenin 2 milyon 20 binlik bir nüfusu barındırdığı bilinmektedir. Bu noktada ülkede az da olsa nüfus açısından genişleme olduğu görülmektedir. 542 bin km² yüzölçümü olan ülkenin yüzölçümü bakımından 48. Sırada olmasının yanında bunun yoğunluk açısından değerlendirildiğinde 3,7/ km² olduğu görülmektedir. Bu noktada dünya çapında 231. Sıradadır. Oldukça genç bir nüfusa sahip olan Botsvana yarısı 0 ile 24 yaş arasındaki kişilerden oluşmaktadır. 65 yaşın üzerinde olan kişi sayısı ise yalnızca %5 olarak belirlenmiştir.

Botsvana Tarihi

Botsvana tarihi söz knusu olduğunda burada bağımsızlık kazanmadan önce hakim olunan bölgeler Bechunaland ismiyle değerlendirilmektedir. Bu zamanlarda Birleşik Krallık oldukça büyük bir emperyalist güce sahiptir. 1885 senesinde Botsvana halkının yaşadığı bölge egemenlik altına alınmıştır. İngiliz himayesi uzun süre sürmekle birlikte ülkedeki zengin yer altı kaynakları dikkat çeker hale gelmiştir. Burada 1966 senesinde Botsvana devletinin kurulmasıyla birlikte İngiliz hakimiyeti ortadan kalkmıştır. Bununla birlikte bağımsızlığı sağlamanın ardından İngiliz Milletler Topluluğuüyeliği de alınmıştır.

Botsvana Bayrağının Anlamı

Botsvana bayrağının anlamı 30 Eylül 1966 senesinde kabul edilmesiyle birlikte resmi olarak kullanılan bayrağın mavi siyah ve beyaz renkleriyle önem taşımaktadır. Bayrağın açık mavi bir arka plana sahip olduğu görülmektedir. Orta bölgede ise beyaz bir şeride sahip olan siyah kalın şerit yer almaktadır. Bayrakta en fazla yer kaplayan açık mavi renk gökyüzünü ve ülke için oldukça kritik bir öneme sahip olan yağmur ile suyu göstermektedir. Siyah ve beyaz renkler ise etnik grupların uyumunu göstermektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu