A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Bosna Hersek Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Bosna Hersek Balkanlar’da yer alan bir ülkedir. Saraybosna şehrinin ülkedeki hem en büyük şehir hem de başkent olduğu bilinmektedir. Boşnakların ülkenin hemen hemen yarısını oluşturduğu ülkede %30 düzeyinde Sırplar yaşamakta, Hırvatlar da %15’lik bir bölümü kapsamaktadır. Bu bağlamda ülkede konuşulan resmi diller de üç tanedir. Bosna hersek dili; Sırpça, Boşnakça ve Hırvatça’dır. Federasyon olarak yönetilen ülke Valentin Inzko yüksek temsilcidir.  3 tane başkanlık görevi yapan isim bulunmaktadır. Bunlar; Zeljko Komsic, Sefik Dzaferovic, Milorad Dodik’tir. Başbakanlık görevini ise Zoran Tegeltija yerine getirmektedir. Ülkede para birimi olarak Konvertibıl Mark kullanılmaktadır. Bosna Hersek dini resmi olarak olmasa da yaygın biçimde İslam’dır.

Bosna Hersek Nüfusu

Bosna Hersek nüfusu 2009 verilerine göre 4 milyon 600 bin olarak belirlenmişken bu sayı 2013 senesinde 3 milyon 500 bin civarında olarak kaydedilmiştir. Dolayısıyla ülkenin nüfusunun diğer pek çok gibi azalan bir özellikte olduğu görülmektedir. Ülke nüfusu oldukça farklı yapıları birleştiren özelliktedir. Bu bağlamda %50 oranında Boşnak, %30 oranında Sırp, %15 oranında Hırvat temel etnik grupları oluşturmaktadır. Üç ayrı etnik grubun uyumlu şekilde yaşayabilmesi için yönetim biçimi buna göre düzenlenmiştir. Bu bağlamda ülkenin yönetim çerçevesinde iki devletçiğe ayrıldığı söylenebilir. Bunlar Bosna Hersek Federasyonu ile Sırp Cumhuriyeti’dir. Dönüşümlü üçlü başkanlık sistemi söz konusudur.

Bosna Hersek Tarihi

Bosna Hersek tarihi söz konusu olduğunda öncelikle en belirgin olayın 1986 ile 1992 senelerinde gerçekleşen kanlı iç savaşlar olduğunu söylemek mümkündür. Oldukça milliyetçi olan ve bu yönüyle öne çıkan Slobodan Miloşeviç ile onun desteğini alan militanlar Büyük Sırbistan oluşturma hayaliyle birlikte oldukça büyük bir katliam yapmıştır. Burada 100 bin üzerinde Boşnak hayatını kaybetmiştir. Öncelikle Saraybosna tarafında kuşatma gerçekleştirilmiş ve burada siviller de katledilmiştir. Öncelikle aydınların alındığı toplama kamplarına alınmış ve tüm etnik kökene sahip olanların öldürülmesi söz konusu olmuştur. Pek çok batılı ülke son derece uzun süre bu katliama karşı tepki göstermemiştir. 1992 senesinde bağımsızlığını sağlayan Bosna Hersek yine aynı sene içerisinde batılı ülkeler tarafından tanınmış ve BM üyeliği de kabul edilmiştir.

Bosna Hersek Bayrağının Anlamı

Bosna Hersek bayrağının anlamı açısından öncelikle bayrağın mavi bir arka plana 9 adet beyaz yıldızı barındıran üçgenden oluştuğunu söylemek gerekir. Sarı rengi güneş açısından değerlendirilebilecek olan üçgen barışı da sembolize etmektedir. Mavi renk ve yıldızlar ise Avrupa’nın sembolüdür. Mavi ile beyaz renkleri genel olarak slav renklerini gösterir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu