A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Bolivya Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Bolivya Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir. Sucre şehrinin başkent olduğu bu ülkede Santa Cruz, La Paz, Cochabamba, Potosi gibi önemli şehirler de bulunmaktadır. İspanyol sömürgeciliği altında bir dönem geçirmiş olan ülke bu zamanlarda Yukarı Peru şeklinde isimlendirilmiştir. Daha sonra İspanyol egemenliğinden kurtarmasından yola çıkarak Simon Bolivar’ın adını yaşatacak şekilde Bolivya ismi verilmiştir. Bu isim Bolivar’ın Ülkesi anlamına gelmektedir. Ülkede resmi olarak konuşulan çok fazla dil bulunmaktadır. Bolivya dili olarak İspanyolca, Aymara, Quechua, Guarani dilleri haricinde yaklaşık 33 ayrı dil konuşulduğu bilinmektedir. Nüfusun 11 milyonu aşkın olduğu ülke sosyalist cumhuriyetin olduğu bir yönetim biçimine sahiptir. Para birimi olarak ise Boliviano denilen ülkeye has bir para birimi kullanılmaktadır.

Bolivya Nüfusu

Bolivya nüfusu en son 2019 senesinin verilerine göre 11 milyon 400 bin civarında olarak belirlenmiştir. Ülkede etnik grup olarak Bolivya Kızılderilileri yaşamaktadır. Bununla birlikte yoğunluk değerlendirildiğinde şehrin yüz ölçümünün 1 milyon 98 bin civarında olduğu görülmektedir. Bolivya yüzölçümü ile değerlendirildiğinde nüfus yoğunluğunun 10,4/km² olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda dünya çapında en fazla nüfus yoğunluğu olan ülkeler arasında 224. Sırada olduğunu söylemek mümkündür. Genel nüfus bağlamında ise ülke 83. Sırada yer almaktadır.

Bolivya Tarihi

Bolivya tarihi söz konusu olduğunda 1809 senesinde İspanya’ya yönelik bağımsızlığını almasına karşın İspanyol askerlerinin ülkeden çıkarılmasından çok daha uzun bir süre sonra yaklaşık 1825 senesinde tam olarak bağımsızlığını gerçekleştirebilmiştir. Bağımsızlığın elde edilmesinin ardından Bolivya siyasal yaşamı sık sık sorunlarla karşılaşmış ve kesintiye uğramıştır. Bağımsızlığın sağlandığı 1825 senesinden günümüze dek yaklaşık 180 darbe ve bundan çok daha fazla cumhurbaşkanı, anayasa değişimi gibi durumlarla karşılaşmıştır. Kimisi kan dökerek yönetimi sağlarken kimisi de bu şekilde yönetimi kaybetmek durumunda kalmıştır. Yaklaşık 6 cumhurbaşkanı görevi esnasında hayatını kaybetmiştir.

Şili ile Paraguay ülkeleri arasındaki ilişkide istikrar sağlayamayan ülke Şili’ye saldırmıştır. Pasifik Savaşı bu anlamda Bolivya için hiç de olumlu sonuçlanmamıştır. Kıyı şeridini Şili elde etmiştir. Ülke Paraguay ile savaşında yalnızca %25 oranında toprak sağlayabilmiştir. 1966 senesinde Che Guevera devrimi Che’nin öldürülmesiyle bitmiştir. Fakat onun burada öldürülmesi bir sempati de meydana getirmiş ve Sosyalizme Doğru Hareket Partisi iktidar olmuştur.

Bolivya Bayrağının Anlamı

Bolivya Bayrağının anlamı söz konusu olduğunda öncelikle bayrağın eşit olarak yatay bir şekilde bölündüğünü söylemek mümkündür. Sarı, yeşil ve kırmızı renklerini barındıran bu bayraktaki kırmızı renk dökülen kanı, yeşil verimlilik ve umudu, sarı yer altı zenginliğini gösterir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu