Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Biyokimya Bölümü Hakkında Bilgiler

Biyokimya Bölümü Hakkında Bilgiler

Biyokimya Bölümü Hakkında Bilgiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Biyokimya Bölümü Hakkında Bilgiler makalesini okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.
 

Biyokimya Bölümü’nün Amacı

Biyokimya, biyolojik proseslerin moleküler temelde çalışıldığı bir bilim alanıdır. Proteinlerin, lipidlerin, karbohidratların, nükleik asitlerin ve diğer biyomoleküllerin canlı sistemlerdeki fonksiyonlarına bağlı olarak yapı ve etkileşimlerinin incelendiği en dinamik alanlarındandır.
Biyokimya, biyofizik, moleküler biyoloji, yapısal biyoloji, mikrobiyoloji, farmakoloji ve adli bilimlerin de içinde olduğu disiplinler arası bir bölümdür. Biyokimya çalışmaları organik, anorganik ve analitik kimya teknikleri ile iç içedir.Biyokimya programının amacı biyolojik bilimler, sağlık bilimleri, beslenme ve çevre olayları ile ilgili konularda araştırmalar yapıp eğitim yapmaktır.
 

Biyokimya Bölümünde Okutulan Dersler

Biyokimya Bölümünde önlisans, lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim verilmektedir. Önlisans bölümünde okumak isteyenler için biyoloji, mikrobiyoloji, fizyoloji, histoloji, anorganik kimya, analitik kimya gibi dersler okutulmaktadır. Lisans eğitiminde ise ikinci seneden sonra Biyokimyagerlik ve Biyoteknoloji Ağırlıklı Kimyagerlik olmak üzere iki alt dala ayrılmaktadır. Mezunlar, seçtikleri dala göre Biyokimyager veya Biyoteknoloji Ağırlıklı Biyokimyager ünvanı almaktadırlar.
Biyokimya programını tercih edenler öğrenimleri süresince biyoloji, kimya, fizik, organik kimya, biyofizikokimya, biyoorganik kimya, histoloji, enzimoloji, mikrobiyoloji, ilaç kimyası, beslenme, toksikoloji, klinik kimya, genetik, fermantasyon teknolojisi, endüstriyel hijyen, atık değerlendirmesi ve arıtma yöntemleri gibi dersler okumaktadırlar.
 

Biyokimya Bölümü için Gereken Nitelikler

Biyokimya alanında çalışmak isteyenlerin biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, bilimsel çalışmalara istekli, düzenli, sabırlı, meraklı, görme ve koku alma sorunu olmayan bireyler olmaları gerekir.
 

Biyokimya Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Biyokimya programını bitirenlere bitirdikleri dala göre “Biyokimyager” veya “Biyoteknoloji Ağırlıklı Biyokimyager” unvanı verilmektedir. Biyokimyagerler, biyokimya analiz bilimlerinde ve laboratuarlarında sağlıkla ilgili testleri yapar, yeni test yöntemleri geliştirirler, gıda ve ilaç sektöründe kalite kontrol işlerini yaparlar, projelerin yürütülmesinde görev alırlar.
 

Biyokimya Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Biyokimya Bölümü Mezunlarının çalışma alanları çok geniştir.Gıda sektöründe, ilaç, tıbbi ve kimyasal maddelerin üretiminde, tarım ilaçlarının sentezinde, kozmetik ve deterjan sanayilerinde ve fermantasyon teknolojisine dayalı sanayi kollarında çalışabilir ve araştırma laboratuarlarında görev alabilirler,üretim süreçlerinde sağlıkla ilgili testler yapar, yeni test yöntemleri geliştirir ve bunların uygulamasında görev alırlar. Biyokimya bölümü öğrencileri veya mezunları, eğitim formasyonu aldıkları takdirde tıbbi laboratuvar öğretmeni olarak da çalışabilirler.
 

Biyokimya Bölümü Mezunlarının Maaşları

Mezuniyet sonrasında ; kamu sektöründe iş başı yapacak olanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre hizmet sınıfındaki kadroların karşılığı olan derece ve kademeden aylık alırlar. Ücretler yıllık belirlenen oranlarda , kıdeme göre ve çalışanın eş ve çocuk durumuna göre artış gösterebilmektedir. Üniversitelerde akademik kadroda istihdam edilenler 2547 sayılı kanuna tabiidirler, ücretlerini de buna göre alırlar. Özel sektörde çalışıldığında ücretler işyerindeki pozisyona göre yapılacak anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle ilk işe başlayışta ortalama 2019 yılı için 5.000 tl ile 6.000 tl civarında ücret almaktadırlar.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu