Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Bitkisel Üretim Bölümü Hakkında Bigiler

Bitkisel Üretim Bölümü Hakkında Bigiler

Bitkisel Üretim Bölümü Hakkında Bigiler adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Bitkisel Üretim Bölümü Hakkında Bigiler makalesini okuduktan sonra diğer meslekler hakkında bilgi almak isterseniz anasayfamızdan meslekler adlı sayfamızı kontrol edebilir yada sağ üst köşeden istediğiniz mesleği yazıp araştırabilirsiniz.

Bitkisel Üretim Bölümü’nün Amacı

Bitkisel üretim bölümü’nün amacı, tarla ve bahçe ürünlerinin üretimi,bakımı verimlerinin artırılması ve ürünlerin durumları hakkında değerlendirme yapabilecek elemanlar yetiştirmektir.
 

Bitkisel Üretim Bölümünde Okutulan Dersler

Bitkisel üretim programında matematik, biyoloji (özellikle botanik) kimya gibi temel fen derslerinden başka tarımsal ekoloji, meteoroloji, toprak bilgisi, bitki besleme ve toprak verimliliği, meyve yetiştirme ilkeleri, bahçe bitkileri ıslahı, böcek ekolojisi, yem kültürünün ilkeleri, serin iklim tahılları gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.
 

Bitkisel Üretim Bölümü için Gereken Nitelikler

Bitkisel üretim programında okumak isteyenlerin genel akademik yeteneğe sahip, temel bilimlere özellikle botaniğe, ve kimyaya ilgili, konusunda inceleme ve araştırma merakı olan, açık havada çalışmaktan hoşlanan, bitki yetiştirmeye meraklı kişiler olmaları gerekir.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bitkisel üretim programından mezun olanlara “Ziraat Mühendisi” diploması verilir. Bitkisel üretim alanında yetişen ziraat mühendisi, ürünlerinden yararlanılan tarla, bahçe ve sera bitkilerinin verimliliklerinin artırılması ve ürünlerin değerlendirilmesi için araştırmalar yapar, bol verimli ve sağlıklı bitkisel ürün elde etmenin yolları konusunda üreticilere yardımcı olur.
 

Bitkisel Üretim Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Bitkisel üretim alanında yetişen ziraat mühendisleri bakanlıklara bağlı çiftliklerde, özel çiftliklerde ve laboratuarlarda çalışabilecekleri gibi kendi özel çiftliklerini de kurabilirler. Bitkisel üretim programı mezunları, bahçe bitkileri ve öğretmenlik mesleği alanında yeterli düzeyde eğitim görmeleri koşulu ile,isterlerse meslek liselerine, süs bitkileri alanındaki dersleri okutmak üzere, öğretmen olarak atanabilirler.
 

Ziraat Mühendisi Maaşları

Özel sektörde ziraat mühendisi olarak görev yapan adaylara ödenen maaşlar net olmamakla birlikte yeni işe başlayacak olan bir ziraat mühendisi ortalama 3.000 tl ile göreve başlarken yabancı dil bilme (özelikle latince ve ingilizce) , tarımsal danışmanlık, bayilik ya da diğer sertifikalara sahip olma, daha önce görev yapmış olma durumuna göre 10-15 bin TL’ye kadar ücret alabilmektedir. Kamuda ise 8/1 kıdemindeki bir mühendis 2019 yılında net 5 bin 250 TL civarında maaş almaktadır.Bu miktar çalışanın eş ve çocuk durumuna,döner sermayeden alacağı ek ücretlerle birlikte artabilir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları


AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu