Araştırma

Bisikletin İcadı ve Zaman İçinde Geçirdiği Değişim Kısaca

bisikletin icadi ve zaman icinde gecirdigi degisim kisaca

Bisikletin İcadı ve Zaman İçinde Geçirdiği Değişim, Tekerlekleri  ayak çevirmesi ile dönen, pedallı iki-üç veya dört tekerlekli binek aracı. Oyuncak yapmaya meraklı olan Fransız Sivrao Kontu, 1790 senesinde bir kalas parçasının iki ucuna birer tekerlek koyarak ilk bisikleti yaptı. “Célérifére” adını verdiği bu oyuncağın gelecekte milyonlarca insan tarafından kullanılacağının hiç farkında değildi.

Oyuncağın üzerine ata biner gibi oturuluyor ve ayaklarla yerden hız alınıyordu. Başka bir Fransız bunu biraz geliştirdi. Oturma yerine (sele) ile bir de gidon ilave etmişti. Böylece hem üzerinde oturulabiliyor, hem de istenilen yere çevrilebiliyordu.

adsiz 300 × 300 piksel 1

Bisikletin İcadı ve Zaman İçinde Geçirdiği Değişim

1818 yılında İngiliz makinisti Birck oyuncak bisikleti demirden yapmıştı. Pratik olmayan, ağır, yürütülmesi zor bir araç olmuştu. Nihayet 1855 yılında Fransız baba-oğul ön tekerleğin göbeğine bir pedal takmayı başarmışlardı. Bu aletlerine Latince iki tekerlek manasına gelen kelimelerden faydalanarak “Bicycle” (Bisiklet) adını verdiler. Bisiklet önce İngiltere sonra da bütün Avrupa’ya yayıldı. Yayılma ve gelişme o kadar hızla oldu ki, 1871 yılındaki Alman-Fransız savaşında Fransız ordu birliklerinde bisiklet kullanıldı.

Fransa’da kurulan bisiklet fabrikası imalata başladıktan bir yıl sonra, İngilizler de yeni bir model hazırlayıp piyasaya sürdüler. 1875 yılına kadar, bisikletlerde hızın ön tekerleğin büyüklüğüne bağlı bulunduğuna inanılıyordu. Bu sebepten ön tekerleklerin çapı 1.75 metreye kadar çıkarılırken, arka tekerleklerin çapı 30 santimetreye kadar inmişti. Bu durum bisikletin yalnız uzun boylu, uzun bacaklı kimseler tarafından faydalanılan bir araç haline gelmesine neden oldu. 1875 yılında yapılan üç tekerlekli bisikletlerle kısa boyluların da binmesi sağlandı.

Ayna dişlisi ve rublenin keşfi ile pedal, iki tekerleğin ortasına getirildi. İki dişli de zincirle birbirine bağlandı.

1888 yılında John Boyd Dunlop adındaki bir veteriner tahta tekerlekler üzerine içi hava dolu lastikler geçirince bisiklete binmek rahat oldu. Bundan sonra bisiklet modelleri gittikçe artan bir hızla değişirken, bisiklet yarışları da başladı. Dünyada ilk bisiklet yarışı 1869’da Paris ile Longchap arasında yapıldı. İlk mukavemet yarışını Christia Terront 3 saat 40 dakika 20 saniye ile kazanmıştı. Günümüze kadar olan gelişmeler, olimpiyat ve dünya şampiyonaları milyonlarca insanı velodromlara çekmektedir.

Bisiklet – Modern Toplumun Buluşu

adsiz 300 × 300 piksel

Bisikletin icadı genellikle dünyadaki ilk büyük teknoloji parçası olarak kabul edilir. Birçoğu, bir bireyin bir arabaya veya kişisel bir taşıma cihazına ihtiyaç duymadan bir yerden bir yere seyahat etmesine izin verdikleri için bisikletlerin diğer buluşlardan daha önemli olduğunu düşünür. Bisikletin popülaritesi, dünyanın birçok ülkesinde bir ulaşım aracı olarak kullanılmasına yol açmıştır. Bisikletin icadı yeni bir seyahat yolu açtı ve insanların bir araca sahip olmak zorunda kalmadan gidip gelmelerine izin verdi.

Bisiklet veya bisiklet olarak da bilinen bisiklet, pedalların bulunduğu bir çerçevenin her iki tarafına takılı iki sabit tekerleği olan, pedalla veya insan gücüyle çalışan, tek tekerlekli, iki tekerlekli bir araçtır. Bir bisiklet sürücüsü, genellikle bir bisikletçi veya bisikletli yolcu olarak bilinir.

Bazı bisikletçiler bacaklarını bisikletlerinde kullanmamayı tercih ederken, bazıları pedalların kullanımıyla kadroya bağlanan iki tekerleğe bağımlı olmaktan kaçınır.

İlk bisikletlerin genellikle tek bir zincirle bağlanmış iki tekerleği vardır, hatta bazılarının tek bir zincirle bağlanmış üç tekerleği vardır. Bisikletliler tipik olarak doğrudan yere bağlı ön tekerleği olan bir bisiklet kullanmayı tercih ederler.

Bisikletin icadı, binicilerin daha önce mümkün olandan daha hızlı gitmesine izin veriyor. Bu, özellikle deri gibi malzemelerden yapıldıkları için bisiklet tekerleklerinin çok daha az güvenilir olduğu Orta Çağ’da geçerliydi.

Yolculuk sırasında bisikletlerin hasar görme riskini önlemeye yardımcı olmak için, bisikletçiler ileri ittiğinde bisikletin tekerleklerinin dönmesini engelleyecek mekanizmalar icat edildi. Bu mekanizmalar, fren olarak bilinen diğer tekerleğe basınç uygulansa bile ön tekerleğin düz kalmasına izin verirdi.

Bisikletin İcadı ve Zaman İçinde Geçirdiği Değişim

Ön tekerleğin dönmesini önlemeye yardımcı olmak için kullanılan ilk mekanizmalar, bisiklet sürmeyi durduracak teknolojiye sahip olmadıkları için etkili değildi. Modern fren mekanizmasının ilk prototiplerinden biri, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında kullanılmaya başlandı.

Bu mekanizmanın temel amacı, rüzgarın kuvveti aniden bisiklete uygulandığında bisiklet sürücülerinin dengesini kaybetmesini önlemeye yardımcı olmaktı. Sürücünün uyguladığı kuvvetle doğru orantılı bir elektrik akımı oluşturarak, bu mekanizma, rüzgarın kuvveti aniden uygulandığında, bisikletin lastiklerine veya çerçevesine zarar vermeden bisikleti etkili bir şekilde kırmayı başardı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk bisiklet icatları, ilk yüzyıllarda kullanılan modellere benzemiyordu. İlk modeller ahşaptan yapılmıştı ve on dokuzuncu yüzyılın sonları ve yirminci yüzyılın başlarında kullanılan teknolojiye kıyasla nispeten ilkeldi. Bisikletin pek çok özelliği sonraki yılların bisikletlerinde yoktu.

İlk bisikletlerin en önemli özelliklerinden bazıları, daha önceki yıllarda bisiklet tasarımlarına çoktan dahil edilmişti. Bu özelliklerden bazıları, zincirin çukurlar ve yol kalıntılarından zarar görmesini önlemek için arka tekerleklerdeki yan zincirleri içeriyordu. Ayrıca on dokuzuncu yüzyılın sonlarına ait bisikletlere ön ve arka aynalar eklendi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bisiklet icatları, Birinci Dünya Savaşı sırasında meydana geldi. Bu dönemdeki en dramatik olaylardan biri, cep saatinin zaman tutma amacıyla mekanik bir cihaz olarak geliştirilmesiydi.

Bu gelişmeden Festo adında bir Alman şirketi sorumluydu. Alman şirketi, farklı saat dilimlerini gösterebilen iki farklı cep saati modeli yarattı. Bu saatlerin her ikisi de 1950’lerin başında Polarfahrmann adıyla tanıtıldı.

Bisikletlerin diğer önemli yenilikleri arasında pedallarda vites kullanılması yer alıyor. Bu yenilikçi bir gelişme değildi; ancak, bu kısa süre sonra diğer üreticiler tarafından benimsenmiştir.

Pedaldaki vitesleri benimseyen ilk şirket Schwinn Company oldu. Daha sonra başka şirketler bu uygulamayı benimsedi ve tüm dünyada bisiklet üretiminde neredeyse standart bir uygulama haline geldi.

Diğer önemli buluşlar arasında kargo taşımacılığı için raf ve zincirin kullanılması yer almaktadır. Kişisel eşyaların taşınmasında da bisiklet kullanılıyor. Günümüzde bisikletlere takılan en yaygın aksesuarlardan biri sele ve gidonlardır. Bisikletin icadı gerçekten de insanın kollarını, bacaklarını ve vücudunu çok daha kolay hareket ettirmesini sağladı. Bu buluş, insanların daha sağlıklı ve rahat bir yaşam sürmesini sağlamıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu