A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Birleşik Arap Emirlikleri Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Birleşik Arap Emirlikleri Orta Doğu’da yer alan bir ülkedir. Suudi Arabistan, Umman gibi ülkelere komşudur. Farklı yedi emirlikten oluştuğu bilinmektedir. Bunlar Acman, Ummül-Kayveyn, Füceyre, Şarika, Resü’l-Hayme, Abu Dabi, Dubai emirlikleridir. Abu Dabi emirliği hem ülkenin başkenti hem de endüstri, siyasi ve kültürel açıdan en merkezi bölgesidir. Buna karşın en büyük emirlik ise Dubai olarak bilinmektedir. Dünya çapında bu ülkenin turistik açıdan etkisi söz konusudur. Resmi dinin İslam olduğu BAE, emirlikler federasyonu yapısına sahiptir. Bu bağlamda devlet başkanı Halife bin Zayid el-Nehyan’dır. Ülkenin resmi dili Arapçadır.

Birleşik Arap Emirlikleri Nüfusu

Birleşik Arap Emirlikleri nüfusu 2020 senesinde yapıla ölçüme göre 9 milyon 800 bin civarında belirlenmiştir. Bununla birlikte 2005 senesinde bu sayının 4 milyon gibi bir düzeyde olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla BAE birçok ülkeden farklı olarak düşen değil artan bir nüfus yapısına ve politikasına sahiptir. Ülke özellikle Dubai bölgesine çok fazla turist almaktadır. %16,5 oranında Emirlik halkı olan vatandaşın yaşadığı ülkede %83,5 oranında yabancı işçiler yaşantısını sürdürmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Tarihi

Birleşik Arap Emirlikleri tarihi söz konusu olduğunda öncelikle 16. Yüzyıl ile bir Portekiz etkisinin başlayıp bunun 17. Yüzyılla İngiltere etkisi ile devam ettiğini söylemek mümkündür. Hanbelilerin korsan olduğu iddiasında bulunan İngilizler buna bağlı olarak 1819 senesinde saldırı yapmışlardır. Burada esas amaç ticareti ele geçirmektedir. Direnmelere rağmen İngiltere burayı ele almış ve Genel Barış Antlaşması’nı zorlayarak kabul ettirmişlerdir. Bununla birlikte İngilizler 1892 senesinde Özel Ayrıcalık Antlaşması ile bölgedeki dış politikayı da kendi denetimlerine geçirmişlerdir.

1971 senesinde İngilizlerin Basra Körfezi’nden çekilmesi ile birlikte bu emirlikler BAE ismiyle federasyon haline gelmiştir. Bunun ardından aynı senede İngiltere’den ayrılma sağlanarak bağımsızlığın ilan edilmesi söz konusu olmuştur. Bu bağımsızlık günü 2 Aralık 1971 olmakla birlikte her sene milli bir bayram olarak kutlanmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağının Anlamı

Birleşik Arap Emirlikleri bayrağının anlamı özellikle Arap birleşmesini simgeleyecek şekilde siyah, kırmızı, beyaz ve yeşil renklerinden oluşmaktadır. Bu renklerin her birinin ayrı bir anlamı bulunmaktadır. Bayrak her birinin temsilini sağlamak üzere oluşturulmuştur. Buradaki siyah renk ülke sınırlarında bulunan yer altı kaynaklarını işaret etmektedir. Beyaz renk ise ülkenin tarafsızlığının bir göstergesi olarak kullanılmıştır. Yeşil rengin ise ülkedeki bereketi göstermesi ve arttırması için kullanıldığı bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu