Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Programın Amacı

Bu programının amacı teknik liselerde, endüstri meslek liselerinde ve yaygın eğitim kurumlarında bilgisayar sistemleri konusunda eğitim yapacak öğretmenleri yetiştirmektir.
 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünde Okutulan Dersler

Bu bölümde temel fizik ve matematik, devre elemanları ve ölçü aletleri, bilgisayar programlama, mikroişlemci, elektrik ve manyetik alanlar, bilgisayar destekli devre tasarımı gibi alan dersleri verilir.
Ayrıca, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, bilgisayar öğretimi, özel öğretim metotları, mesleki teknik eğitimin esasları, ölçme ve değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de okutulur ve uygulama yaptırılır.
 

Gereken Nitelikler

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmeni olmak isteyenlerin üst düzeyde sayısal yeteneğe sahip, sistematik düşünebilen, mantık ve matematik konularında başarılı olmaları gerekir.
Ayrıca düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, dikkatli, işine özenli olma, insanlarla iyi iletişim kurabilme, kendini ve çevresini geliştirme istek ve çabasında olma bilgisayar öğretmeni olmak isteyenlerde istenen özelliklerdir.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bu bölümü bitirenlere “Teknik Öğretmen” unvanı verilmektedir. Bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmeni olarak örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından,öğrencilerin yaş düzeyleri ve okulun amaçları dikkate alınarak hazırlanan öğretim programı çerçevesinde, bilgisayar konusunda teorik ve pratik dersler verir.
Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, öğrenci sorunları ile ilgilenirler. Kendini ve mesleğini geliştirici çalışmalar yapar, alanındaki gelişmelerin öğretim programlarına yansıtılması için girişimlerde bulunurlar.
 

Çalışma Alanları

Bu bölümü başarıyla tamamlayan mezunların başlıca çalışma alanı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı teknik liseler,endüstri meslek liseleri ve yaygın eğitim kurumlarıdır. Bilgisayar her alanda kullanılan bir araç olduğundan bilgisayar sistemleri öğretmenleri genel eğitim veren okullarda da öğretmen olarak görev alabilirler, özel sektöre bağlı eğitim kurumları ile işletmelerde de çalışma olanağı bulabilirler, kendileri özel iş yeri açabilirler.
 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Maaşları

BÖTE (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi), Türkiyede neredeyse tüm illerde ve 100’den fazla üniversitede lisans ve üzerinde eğitim veren bir bölümdür.

BÖTE mezunları ise çok çeşitli alanlarda iş yapabilmekte ve görev aldığı değişik pozisyonlarda farklı miktarlarda maaş alabilmektedirler.

Milli Eğitime bağlı Devlet ve Özel okullarda görev yapabilen Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenleri Devlet kadrosunda çalıştıklarında yeni atandıkları zaman en az 4000 TL maaş ile başlamaktadır. Bu koşul 657 sayılı kanuna bağlı olmaları durumunda geçerlidir. Ayrıca döner sermaye katkısı olan çalışanlar da ayrıca maaşlarını ek gelir eklenerek alırlar.Devlet kadrosuna bağlı, genel sekreterliklerde çalışan Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenleri farklı miktarlarda ücret almaktadırlar. Örneğin üniversite genel sekreterliklerinde kadro alan mezunlar, sekreter olmaları durumunda 3500 TL maaş + yıllık döner sermaye geliri alırken; genel sekreterliklerde bilişim personeli olan mezunlar ise 4000 TL üzerinde maaş almaktadır.Akademik kadro taban maaşı araştırma görevlisi olanlar ortalama 6000 TL civarında , Doktor öğretim üyesi olan ise 6500 TL, Doçent ve üstü derecedeki öğretim üyeleri 7000 ile 10.000 TL arasında maaş almaktadır.

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu