Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü

Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü

Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Bilgisayar Öğretmenliği Programının Amacı

Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü’nün amacı tüm ortaöğretim , lise ve yaygın eğitim kurumlarında bilgisayar konusunda eğitim yapacak öğretmenler yetiştirmektir.
 

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bilgisayar öğretmenliği programında temel fizik ve matematik, devre elemanları ve ölçü aletleri, bilgisayar programlama, mikro işlemci, elektrik ve manyetik alanlar, bilgisayar destekli devre tasarımı gibi alan dersleri okutulur. Bu alan derslerin yanı sıra; eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, bilgisayar öğretimi, özel öğretim metotları, mesleki teknik eğitimin esasları, ölçme değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de okutulur ve uygulamalı olarak gösterilir.
 

Gereken Nitelikler

Bilgisayar öğretmeni olmak isteyenlerin sayısal düşenebilen, mantık ve matematik konularına ilgili ve özverili bireyler olmaları gerekir. Ayrıca ölçme değerlendirme ve düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, dikkatli, işine özenli olma,iyi iletişim kurabilme, kendini ve çevresini geliştirme istek ve çabasında olma bilgisayar öğretmeni olmak isteyenlerde aranan özelliklerdir.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bilgisayar öğretmenliği programını bitirenlere “Teknik Öğretmen” unvanı verilmektedir. Mezunlar “Bilgisayar Öğretmeni” olarak örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, öğrencilerin yaş düzeyleri ve okulun amaçları dikkate alınarak hazırlanan öğretim programı çerçevesinde, bilgisayar konusunda teorik ve pratik dersler verir, öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, öğrenci sorunları ile ilgilenir ve bu sorunların giderilmesine çalışır, kendini ve mesleğini geliştirici çalışmalar yapar, alanındaki gelişmelerin öğretim programlarına yansıtılması için girişimlerde bulunur.
 

Çalışma Alanları

Bilgisayar öğretmenlerinin başlıca çalışma alanı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı teknik liseler, endüstri meslek liseleri ve yaygın eğitim kurumlarıdır. Bilgisayar her alanda kullanılan bir araç olduğundan bilgisayar sistemleri öğretmenleri genel eğitim veren okullarda da öğretmen olarak görev alabilirler, özel sektöre bağlı eğitim kurumları ile işletmelerde de çalışma olanağı bulabilirler, kendileri özel iş yeri açabilirler.
 

Bilgisayar Öğretmenlerinin Maaşı Ne kadar?

Haftada 15 saat ders veren bir Bilgisayar öğretmeni, 3782 TL taban maaş alma hakkına sahiptir. Tüm saatleri (haftada 30 saat) dolu olan bir bilgisayar öğretmeninin maaşı ek dersler ile toplamda 4800 TL civarını bulmaktadır. Ayrıca ek ders vermeleri ve formatör olarak çalışmaları durumunda ek ders ve formatörlük ücretleri de eklenerek daha yüksek maaş elde edebilirler.Devlete ait olmayan özel okullarda ise bu miktar okulluna göre farklılık göstermesine rağmen min 5000 tl olmak üzere; öğretmenin yeteneklerini geliştirmesine bağlı olarak aylık 10.000 tl ye kadar çıkabilir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu