Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü adlı bu yazımızda sizlere bu bölümde okutulan dersler,bölümün amacı,gereken nitelikler,kazandıkları unvan,mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri iş alanları ve ortalama kazanabilecekleri gelirleri derledik.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün Amacı

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tüm dünyada en çok tercih edilen en populer 10 meslek arasındadır. Özelikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte önem derecesi gün geçtikçe kat kat artmaktadır.
Bilgisayar Mühendisliği bölümünün amacı en güncel bilgilerle donatılmış, sektörün ve akademik hayatın ihtiyaçlarına cevap verebilen, bilgi üreten sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımları konularında eğitim ve araştırma yapan mühendisler yetiştirmektir.
 

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Okutulan Dersler

4 yıllık eğitim süreri olan Bilgisayra Mühendisiliği Bölümünde Okutulan dersler bilgisayar donanım yapısı, programlama dilleri, veri yapıları ve algoritmalar, sayısal çözümleme, veri tabanı sistemleri, mantıksal tasarım, mikro işlemciler, veri iletişim, sistem çözümleme, yönetim bilişim sistemleri gibi meslek derslerinden ve matematik, istatistik, fizik, elektrik, elektronik, ekonomi, işletme yönetimi gibi derslerdir. Meslek dersleri laboratuar ortamında uygulamalar ile desteklenir.Ayrıca gerek üniversite bilgisayar merkezlerinde, gerekse üniversite dışında bilgisayar merkezi olan kuruluşlarda yaz stajları yaparlar.
 

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü için Gereken Nitelikler

Bilgisayar mühendisliği Bölümüne girmek isteyen öğrencilerin özelikle genel akademik yeteneğe, üstün bir matematiksel düşünme gücüne ve sağlam bir mantığa sahip, dikkatli, sabırlı,atılgan,öngörülü, birer birey olmaları gerekir.
 

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bilgisayar mühendisliği bölümünü başarıyla tamamlayanlara “Bilgisayar Mühendisi” unvanı verilir. Bilgisayar mühendisi, bilişim sistemleri yöneticiliği, bilgisayar sistemleri analisti ve yazılım uygulamaları geliştiriciliği gibi farklı sahalarda uzman olabilmektedir. Uzmanlık sahasına bağlı olarak görev tanımı farklılık gösteren bilgisayar mühendisinin genel mesleki sorumlulukları ; Mevcut teknoloji ve test araçlarını kullanabilen düzenli donanım testleri gerçekleştirebilen,Yeni ve yeniden yapılandırılmış anakartlar için doğrulama testi gerçekleştirebilen,düzenli bakım faaliyetleri gerçekleştiren , bilgisayar donanımı sorunlarını gidermekte uzman,bilgisayar donanımlarını güncellemek ve yeni teknolojiyi eski ekipmanlara entegre etmekte bilgili, mobil uygulamalar oluşturmak için yazılım geliştirme ekibi ile işbirliği içerisinde çalışabilen ,Dahili ağ fonksiyonları ve herhangi bir internet özellikli uygulama kullanımı için yönetici personel ile işbirliği içinde çalışabilen,potansiyel bilgisayar korsanlık tehditlerinden korunmasını sağlamak için şirketin bulut depolama hesaplarını kontrol edebilme yeterliliğine sahip ve gerekli İhtiyaçları öngörmek ve gerektiğinde yedek donanım ekipmanını tedarik edebilme yeteğine sahip olması gereklidir.
 

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Bilgisayar kullanımının hızla yaygınlaştığı ülkemizde bilgisayar mühendisliği bölümü mezunlarının yönetim, eğitim, endüstri, ticaret ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren çeşitli kamu kuruluşları ile özel kuruluşlarda, bankalarda, üniversitelerde, bilgisayar donanım ve yazılımı üreten ve pazarlayan firmalarda çalışabilirler.Ayrıca Bilgisayar mühendislerinin çalışabileceği alanlar genel anlamda 4 e ayrılır bunlar;Yazılım,Donanım,Sistem,Network Bunlar Bilgisayar Mühendisliği Bölmünden Mezun olan bireylerin çalışabileği 4 temel alandır.
 

Bunun yanısıra birçok alan daha mevcuttur bunlardan bazıları şunlardır;
Yazılım Tasarım Uzmanı
İş Analisti
Test Kalite Güvence Uzmanı
Bir bankada yönetici (Bankalarda genel olarak endüstri ve bilgisayar mühendisleri çalışır)
Web Tasarımı
Grafik Tasarımı ve Çizimi
Kontrol Mühendisi
Donanım Mühendisi
Beyaz Şapkalı Hacker
Veri Mimarı
Veri Analisti
Konfigürasyon Yöneticisi
Ağ İnternet Uzmanı
Robotik Mühendisi
 

Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Bilgisayar mühendisliği maaşları da her mühendislikte olduğu gibi kişinin donanım,beceri ve atılganlığına göre değişkenlik gösterebilir.Mezun olan kişi kendini iyi geliştirmiş,teknolojik gelişimlere açık,önemli programlama dillerine hakim bir bireyse özel bir sektörde ortalama 4.000 ile 7.000 arasında bir maaş ile işe başlayabilir.Ayrıca Kamu kuruluşlarında çalışma imkanına sahip olabilen bilgisayar mühendisleri:bireysel çalışıp daha fazla gelir elde edebilme imkanına sahiptirler.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu