A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Bhutan Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Bhutan, Güney Asya’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin denize herhangi bir kıyısı bulunmamakta ve bu açıdan tam olarak kara ülkesi özellikleri taşımaktadır. Hindistan, Çin gibi ülkelere komşu olacak şekilde sınırları söz konusudur. Thimphu şehri ülkenin başkenti kabul edilmekle birlikte Phutsholing ise ekonomik açıdan merkezi bir öneme sahiptir. İpek yolu ile kesişim noktaları olan bu ülkede Budizm dininin temele alındığı bir ulusal kimlik söz konusudur.  Bununla birlikte Bhutan dini ise resmi olarak Vajrayana Budizmidir. Güneyde subtropikal özellikleri bulunan ülkede vadiler yer almaktadır. Kuzey kısımda ise subalpin iklimi olan Himalaya Dağları blunur. Dağlık bölgeleri oldukça yüksektir. Gangkhar Puensum zirvesi dünya çapında tırmanmanın gerçekleşmediği en yüksek dağ kabul edilmektedir. Ülkede resmi olarak Dzongka dili konuşulmaktadır.

Bhutan Nüfusu

Bhutan nüfusu 2018 senesindeki ölçüme göre tahmini olarak 754 bin civarında olarak belirlenmiştir. Bu sayı 2017 senesinde ise 727 bin civarında olmuştur. Genel olarak az gelişmiş ülkeler arasında değerlendirilen bu ülkede özellikle Budizm dinine mensup kişiler yaşamaktadır. Ülkenin yaklaşık %56 civarında 15 ile 64 yaş arasındaki kişilerden oluştuğu bunu %39.99 oranında 0 ile 14 yaşında olanların takip ettiği bilinmektedir. 64 yaşından fazla olan kişi sayısı ise %3,96 civarında belirlenmiştir. Bu durum ülkenin ortalama yaşam süresinin 52 sene olmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla 64 yaş ve üzeri kesim bir hayli az olarak görülmektedir. Her bir kadının 5 çocuk doğurduğu bu ülkede okur yazarlık düzeyi ise %59.5’tir.

Bhutan Tarihi

Bhutan tarihi söz konusu olduğunda öncelikle ilk dönemlere dair değerlendirme yapabilecek bilginin bulunmadığı belirtilmektedir. Buna karşın 7. Yüzyıl dönemiyle birlikte bu ülkede Budizm dini benimsenmiştir.  17 ile 18. Yüzyıl dönemleri arasında Tibetliler tarafından oldukça sık bir şekilde saldırıya uğrayan ülke buna karşı koyarak kendi varlığını sürdürmüştür. Ülke daha sonra farklı ülkelerin eline geçmiştir. Bununla birlikte günümüzde ülke yönetimi parlamenter demokrasiyi temel alan anayasal monarşi ile sağlanmaktadır. Ülkede Butan Krallığı resmi ad olarak kullanılmaktadır. Yerel ad ise Barışçıl Ejderhanın Ülkesi’dir.

Bhutan Bayrağının Anlamı

Bhutan bayrağının anlamı değerlendirildiğinde bu ülke bayrağında öncelikle iki ayrı üçgen şekli görülmektedir. Bayrağı ikiye bölen bu figürler sarı ve turuncu renktedir. Üzerinde ise beyaz bir ejderha sembolü vardır. Galler Bayrağı ile birlikte dünyada bayrağında ejderha olan iki ülkeden biri kabul edilmektedir. Ülkenin bayrağında budizmin etkisi de söz konusudur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu