A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Beyaz Rusya Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Beyaz Rusya, Doğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir.  1991 senesinde Sovyetler Birliği dağılmasının ardından bu ülke de bağımsızlığını ilan eden ülkeler arasına girmiştir. Aynı zamanda bir slav ülkesi olan bu ülkenin Minsk şehri başkent kabul edilmektedir. Bu şehir ülkedeki en büyük şehir olma özelliğini de taşımaktadır. Letonya, Rusya, Polonya, Ukrayna, Litvanya gibi ülkelere komşu olduğu bilinmektedir. Farklı BDT ülkeleri ile değerlendirildiğinde Rusya’ya en yakın müttefik özelliği taşıyan ülke kabul edilmektedir.

Belarus olarak daha sık bir şekilde anılan ülkede Belarusça ve Rusça dilleri resmi olarak konuşulan diller arasındadır. Ülke başkanlık sistemiyle yönetilmekle birlikte günümüzde Aleksandr Lukaşenko devlet başkanlığı görevi yapmakta, Roman Golovçenko ise başbakanlık görevini sürdürmektedir.

Beyaz Rusya Nüfusu

Beyaz Rusya nüfusu 2020 senesindeki sayımlara göre değerlendirildiğinde 9.4 milyonu aşkın kişinin yaşadığı kabul edilmiştir. Bu sayı 2019 senesindeki nüfus ölçümüne oldukça yakındır. Yalnızca birkaç bin kişilik bir değişim olduğu görülmektedir. Dolayısıyla ülkedeki nüfusun artma ve azalma düzeyinin dengede, sabit olduğu açıkça görülmektedir. Ülkenin önemli bir kesimi Belarus başkenti kabul edilen ve en büyük şehir olan Minsk bölgesinde yaşamaktadır.  Nüfus dağılımına bakıldığında %81 oranında Belaruslar, %11 oranında Ruslar, %2 oranında Ukraynalılar bulunmaktadır. Bu durum özellikle ülkenin daha önce Sovyetler Birliği içerisinde olmasından kaynaklanmaktadır.

Beyaz Rusya Tarihi             

Beyaz Rusya tarihi söz konusu olduğunda oldukça eski döneme kadar götürülebilecek son derece çatışmalı bir süreç görülmektedir. 6 ile 8. Yüzyıllarda Beyaz Rusların atalarının bu bölgede yaşadıkları bilinmektedir. Bölge bu süreçten daha sonra özellikle Polonya ile önemli çatışmalar yaşamıştır. Rus ve Polonya arasında gerçekleşen savaşlarda genel olarak önemli başarılar elde eden Ruslar kaybettikleri Smolensk bölgesini de 1667 senesinde geri almıştır. Özellikle bu bölge Polonya ile uzun süreli savaşlara neden olmuştur. Almanya ile Polonya arasındaki çekişmenin ardından farklı topraklar da geri alınmıştır. Ülke 1991 senesinde bağımsızlığını ilan etmiş ve ilk olarak Türkiye tarafından tanınmıştır.

Beyaz Rusya Bayrağı

Beyaz Rusya bayrağı göndere çekilecek olan kısımda beyaz ve kırmızı renkler olan bir süslemeyi barındırmaktadır. Geri kalan kısım ise kırmızı ve yeşil renkleri içerir. Göndere çekilen kısımdaki desten Matrona Markeviç tarafından Yükselen Güneş ismiyle kadın kıyafetleri ve havlu için öncelikle tasarlanmıştır. Geleneksel olan bu süsleme desenini kullanan ilk ülkelerden biri böylece Belarus olmuştur. Süsleme deseni Markeviç tarafından tasarlanmakla birlikte genel olarak bayrak Mikalay Huseu tarafından tasarlanmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu