Önemli Günler ve Haftalar

Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası

Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası

(9-16 Ekim)

Karnımız acıkır, yemek yeriz. Susarız, su, ayran, meyve suyu içeriz. Yediğimiz, içtiğimiz şeyler birer gıdadır, besindir.

Besinler büyümemizi sağlar. Vücudumuzu güçlendirir. Enerji verir.

Besinleri elde etmek için emek ve para harcanır, Bu yüzden onları yeterli miktarda kullanırız. Ziyan etmeyiz.

Güçlü, akıllı çocuklar asla yemek seçmezler. Biz de güçlü ve akıllıyız. Annemizin yaptığı her yemeği severek yeriz.
 

Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası İle İlgili Özlü Sözler
Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası İle İlgili Şiirler
Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası İle İlgili Okuma Parçası
Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası İle İlgili Fıkra ve Bilmece
Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası İle İlgili Monolog
Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası İle İlgili Oyun (Piyes)

Dünya Beslenme ve Gıda Günü

Dünya Beslenme ve Gıda Günü, genellikle Nisan ayının ikinci Pazar günü olmak üzere her yıl kutlanmaktadır. Bu, sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturma ve hastalıklarla mücadelede beslenmenin rolünü kutlamak için dünya çapında bir kutlama günüdür. Bu gün boyunca, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), UNICEF (BM Çocuk Hizmetleri Bakanlığı) ve Dünya Sağlık Forumu gibi kuruluşlar beslenmeyi teşvik ediyor. Ayrıca küresel beslenme sorunları hakkında bilgi sağlarlar.

Bu özel gün Robertalpha tarafından kuruldu. Minnesota Üniversitesi’nde profesördür. Dünya beslenme uzmanıdır ve DSÖ ve diğer kuruluşlarla birlikte çalışmıştır. Beslenme üzerine kitaplar yazdı ve konu hakkında çok şey yazdı. Yazdığı “Beslenme, Büyüme ve Beyin Gücü” kitabı en çok satanlar arasına girdi.

Dr. Alpha neden bu kadar yaygara çıkardı? İnsanların sağlıkları hakkında daha fazla endişe duymaya başladığını ve daha az sağlıksız yiyecekler yediklerini söylüyor. 

İnsanlar arasındaki bu endişe, koroner arter hastalığı ve felç gibi kalple ilgili hastalıkların artışında kendini gösteriyor. Dr. Alpha, dünyayı beslemeyi ve obezite, kronik Hepatit A ve Tip II diyabet gibi hastalıkları önlemeyi bir meydan okuma olarak görüyor. Beslenme eğitimi ve tanıtımı bu hastalıkları önlemenin anahtarı olarak görüyor.

Dünya Beslenme ve Gıda Günü her yıl çeşitli ülkelerde kutlanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Hindistan, Çin ve Meksika gibi ülkeler bunu ayrı ayrı gözlemliyor. Hayatın her kesiminden insanlar bu günü kutlamak için bir araya geliyor.

Dünya beslenme ile kastedilen nedir? Dünya beslenme, dünya genelinde daha iyi diyetlerin teşvik edilmesi anlamına gelir. DSÖ’nün teşvik ettiği şeylerden biri de mikro besin ve vitaminler açısından zengin meyve ve sebzelerin tüketimidir. Bunun bir diğer kısmı, tahıllar, tam tahıllar, az yağlı süt ürünleri, balık ve kümes hayvanları, baklagiller, sebzeler, kabuklu yemişler ve tohumlar ve protein açısından zengin diğer gıda gruplarının artan tüketimidir.

Bu kulağa hoş geliyor. Peki bu yiyecekleri yediğinizde ne olur? Besleyici mi? Tüm besin ve vitaminleri alabilir misin? Cevap Evet!” Sadece nereye bakacağını bilmelisin.

Dünya Beslenme ve Gıda Günü, sağlıklı beslenmeyi destekleyen tek şey değil. Sağlıklı beslenme uygulamalarını teşvik eden dünya çapında daha birçok etkinlik var. Bunlardan en popüler olanı “sağlıklı beslen, sağlıklı ol” kampanyası. 2021’de oluşturuldu ve halkı sağlıklı beslenme uygulamaları konusunda eğitmeyi hedefliyor.

DSÖ’nün yaptığı şeylerden biri, tüketicilerin gıda pazarlamasının çeşitli yönleri hakkında ne düşündüklerine dair periyodik anketler ve anketler yapmaktır. Örneğin, böyle bir anketin sonuçları, tüketicilerin çoğunun (% 80’den fazla) bazı gıda maddelerinin paketlenme şekli konusunda endişelendiğini gösterdi. 

Aslında ambalaj, en yaygın ikinci şikayetti (tattan sonra). Dünyanın farklı bölgelerindeki diğer ortak temalar arasında şeker, tuz, yağ, yapay bileşenler ve aşırı miktarda su veya doymuş yağ yer alıyordu. Şaşırtıcı bir şekilde, insanlar daha sağlıklı yiyecekler için daha fazla ödeme yapmaya istekliydi. Bunun nedeni muhtemelen daha fazla ödediğinizde daha fazla alacağınızdır.

Dünya Beslenme ve Yiyecek Günü, diyet yiyecekleri veya hazır yiyecekler yerine gerçek yiyecekler yemeye odaklanır. Ayrıca bir hafta boyunca sağlıklı yemeklerin nasıl hazırlanacağını da öğretirler. 

Kendinizi aç bırakmanıza veya sizin için gerçekten iyi olan bir şeyden mahrum bırakmanıza gerek olmadığını öğreneceksiniz. Çok sayıda öğün yiyebilir ve yine de sağlıklı bir diyet uygulayabilirsiniz.

Yaptıkları diğer bir şey de bir gıda işi kurmanız için kaynak sağlamaktır. Toptan satış ve gıda işiniz için nasıl pazar bulacağınızı öğreneceksiniz. 

Her yıl, size ürün tanıtımından iş stratejilerine kadar gıda işinin çeşitli yönlerini öğreten çeşitli farklı seminerler düzenlenmektedir. Bazı konular arasında çalışan ilişkileri ve müşterileri mutlu tutma yer alıyor.

Bu yeterli değilmiş gibi, ABD Tarım Bakanlığı bir Dünya Beslenme Sertifika Programı da sunuyor. Kendi beslenme işinden sorumlu olmak isteyen herkes için bu mükemmel bir programdır. Maliyet nispeten düşük ve kurs çok kolay. Hatta abone olabileceğiniz bir dünya beslenme dergisi var.

Yiyecek işlerini teşvik etmenin birçok yolu vardır ve hepsini evinizden yapabilirsiniz. Bu şekilde reklama çok fazla para harcamanıza gerek kalmaz. Yazı veya grafik tasarım gibi başka yetenekleriniz varsa, bu da yardımcı olabilir. Sonuç olarak, bir yemek işi kurabilir ve çok para kazanabilirsiniz!

Beslenme ne demektir? 

Karmaşık bir cevabı olan basit bir sorudur. “Besin” kelimesi Latince “beslenme” anlamından türemiştir. Dolayısıyla besin, vücudunuzdaki normal işlevi için gerekli olan gerekli unsurları vücudunuza sağlayan yiyecek veya içecektir.

BESLENME normalde sadece bir veya iki yiyeceği değil, beslenmeyi sağlayan tüm yaşam tarzını ifade eder. Beslenme, basitçe bir organizmanın – kan, beyin ve ruhun fizyolojik süreçlerini ifade eder. Aynı zamanda yediği nesneler, tüketilen sıvılar, solunan atmosfer ve kullanılan nesneler anlamına gelir. Meslekten olmayanların terimleriyle, beslenme sizi hayatta tutan şeydir. İyi! tıbbi isimlendirmede bu cümlenin nasıl tanımlandığını görelim.

Aşağıdaki liste, yukarıda belirtildiği gibi beslenmenin çeşitli yönlerini açıklamaktadır. Ancak, bu yazıda bunlardan ikisini kısaca tartışacağız – yiyecek ve su. Besin birincil beslenme kaynağıdır, su ise vücuda hidrasyon sağlar. Kısacası yiyecek ve suyun vücudumuzun iki temel ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz ve bunları her gün doğru şekilde beslemeniz tavsiye edilir.

Beslenme neden yiyecek ve su arasında uygun bir denge demektir? Bunun nedeni, vücudumuzun çeşitli bileşenlerden oluşmasıdır. Dikkat etmemiz gereken ilk bileşen, yukarıda belirtildiği gibi besindir. İki tür yiyecek vardır: hayvan ve bitki. Hayvan yemi doğal bir besin kaynağı olarak kabul edilirken, bitki yemi bitkilerden gelir ve bu nedenle doğal olmayan bir kaynak olarak kabul edilir.

Beslenme hakkında bilmemiz gereken diğer şey, fiziksel yapılarına ve yaşam tarzlarına bağlı olarak farklı insanlar için önerilen farklı diyet türleridir. Ortalama bir insan için önerilen en yaygın diyet, karbonhidrat, protein ve yağ içeren yiyeceklerin düzenli tüketimine dayalı olan diyettir. 

Yeni eşanlamlılar sözlüğünün ne anlama geldiğini öğrenirken, yeni sözlüğün, kullanıldığı bağlama bağlı olarak aynı sözcüğün farklı bir tanımını verdiğini unutmayın.

Bu nedenle, yalnızca bir sözcüğü başka bir sözcükle değiştirerek herhangi bir hata yapmamalısınız. beslenme hakkında – özellikle beslenmenin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsunuz.

Yeni eş anlamlılar sözlüğünün ne anlama geldiği de dahil olmak üzere beslenme hakkında öğrenilecek çok şey var. Bununla birlikte, başlamak için genel olarak beslenme hakkında bilgi edinmelisiniz. 

Fiziksel yapılarına ve yaşam tarzlarına bağlı olarak farklı insanlar için önerilen farklı diyet türleri dahil olmak üzere beslenme açısından beslenme hakkında bilgi edinin. Belirli bir terimi kullanmaya karar vermeden önce beslenme hakkında, özellikle bilimsel bakış açısından beslenmenin ayrıntılı olarak ne anlama geldiğini okuyun.

 İnternetin ve evde eğitim kursunuzun yardımıyla, tüm sembollerin ne anlama geldiği de dahil olmak üzere beslenmenin ne anlama geldiğiyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.

Yiyecek israfı ne demek? 

Aslında oldukça basit; Ülkemizde çiftçilerden yiyecek satın almaya ve sonra bu yiyecekleri genellikle üzerine tarih bile koymadan çöpe atmaya adanmış büyük bir endüstri var. Bu uygulama “yemek israfı” olarak bilinir ve hükümet tarafından ağır para cezasına çarptırılabilir, bu yüzden yapmamaya çalışın!

Peki bu yiyecek israfı ne demek? 

Örneğin buzdolabınızda fazla yiyecek bıraktıysanız ne olur? Devam edip onu atabilirsiniz, ancak Tupperware kaplarına koymanız ve kapatmanız gerekir. Şimdi, ne yaptığınızı görmesinler diye karanlık bir dolaba veya ailenizin ve arkadaşlarınızın göremeyeceği bir yere koymayı unutmamalısınız. Şimdi bütün gün yemediğin bir yiyeceğin var ve şimdi onu saklaman gerekiyor. Bu basit bir çözüm.

Ya bir gün izin alıp balığa çıkarsan? Ya ondan kurtulursanız ve yiyecek getirmeyi unutursanız? Eğer unuttuysanız ve hemen unuttuysanız, bu yiyeceği saklayabilecek kutular ve çantalar var. O zaman yapmanız gereken tek şey, o balığı doğrudan konteynere atmaktır, en kısa sürede balık tutmaktan dönersiniz ve sonra onu unutabilirsiniz.

Yani yiyecek israfı için çözümler var. Buna değip değmeyeceğini kendinize sormalısınız ve tabii ki, gerekiyorsa. Diğer bir çözüm, yediğiniz yiyecekleri geri dönüştürmek. Bu, insan ırkının atıkları üçte bir oranında azaltmaya yardımcı olabileceği yollardan sadece biridir.

Peki ya bu israf edilen yiyeceği başka bir çeşit yiyeceğe dönüştürebilseydiniz? 

Ya dün gece eve getirdiğin balığı atmak yerine bir arkadaşına ya da aile üyesine verebilseydin? Ya artıklarınızdan reçel yapıp gün için biraz sandviç hazırladıysanız? Evde zaten sahip olduklarınızı çöpe atmak yerine kullanmanın ve kendinizi ve ailenizi bir iyilik yapmadığınızı düşündürmenin birçok farklı yolu vardır.

Tabii ki, yiyecekleri yeniden kullanırken hatırlanması gereken bazı şeyler de var. Sonraki üç gün buzdolabınıza artık yiyecek koymayın. Artık yiyecekleri bir gıda bankasına veya başka bir kurum içi hayır kurumuna götürmeyin.

Elbette, kurtarılamayan ve bir daha asla yenemeyecek yiyecek türleri söz konusu olduğunda bu ne anlama geliyor? Kesinlikle vazgeçmeniz gereken bir şey, markette gördüğünüz “sağlıklı” yiyeceklerdir. Hayır, onlardan vazgeçmemelisin, ama diğer yemek türlerini nasıl pişireceğini öğrenmen gerekecek. “İyi” patatesler bile makarna ve peynir gibi bir tabakta akşam yemeğine dönüşebilir. 

Bunları çocuklarınıza vermediğinizden emin olmak için, sağlıksız yağlar, tuz ve şeker olmadan iyi bir ev yemeği yapmayı öğreten bazı iyi tariflere yatırım yapmak isteyebilirsiniz. ” sağlıklı yiyecekler “restoranları içerir. 

Unutmayın, tüm bu “sağlıklı” yiyecekler yaşayamadıkları için reddedildi ve artık neden reddedildiklerini bildiğinize göre,

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu