Önemli Günler ve Haftalar

Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası İle İlgili Monolog

Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası İle İlgili Monolog

Doğrular ve Yanlışlar

(Çocuk, içinde sandviç parçaları, kola kutuları, gofret artıkları ısırılıp atılmış meyvelerin olduğu bir poşetle sahneye girer.)

Çocuk : (Poşeti göstererek) Sizi yakaladım! Deliller de bu poşetin içinde. Söz vermiştiniz
ama, sözünüzü tutmadınız. Onlar da bu poşetin içinde. (Seyircilerden birine sorar.) Bu günlerde önemli bir haftayı işliyoruz. Bu haftanın adını söyleyebilir misiniz? Neymiş, neymiş’? Beslenme ve Gıda israfını Önleme Haftası’ ymış… İçimizden birileri ne yaptılar peki? (Poşettekileri tek tek göstererek) İşte, bunları yaptılar. Aldılar, çöpe attılar. Beğenmediler, çöpe attılar.
Yazık, çok yazık

Ben, Afrika’daki aç çocukları düşününce yemek bile yiyemem. Sokak çocukları aklıma gelir, lokmalar boğazıma dizilir. Sizin dizilmez mi? Kimse size aç kalın demiyor. Yiyin patlayıncaya kadar yiyin! Peki, sağlığınız ne olacak?.. Yiyin, ama çöpe atmayın. Yiyeceklere yazık günah değil mi? Yiyin ama, aç olanları da düşünün. Onlar için ne yapabiliriz bunu da düşünün.

(Poşeti göstererek) Ben şimdi gidiyorum. Bu artıklarınızla belki birkaç kedi, köpek doyururum. Kuşları mutlu ederim. Bu mutluluk da bugünlük bana yeter. Hoşça kalın! (Çıkar.)

Aziz SİVASLIOĞLU

⇒ Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası İle İlgili Diğer Yazılarımız İçin Beslenme ve Gıda İsrafını Önleme Haftası Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu