A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Belçika Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Belçika, Batı Avrupa’da yer alan bir ülke olup, resmi adı Belçika Krallığı’dır. Belçika NATO ve Avrupa Birliği’ne üye olan bir ülkedir. Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Belçika’nın başkenti Brüksel’dir. Ülkede konuşulan diller Felemenkçe, Almanca ve Fransızcadır. Ülkenin resmi para birimi Euro olup, federal parlamenter monarşi ile yönetilmektedir. Ülkenin kuzeyinde Hollanda, güneyinde Fransa, doğusunda Almanya ve batısında Kuzey Denizi yer almaktadır.

Belçika’nın Nüfusu

Belçika’nın nüfusu 2020 yılı verilerine göre 11.589.623’dür. Belçika yaşam standartlarının yüksek olmasından dolayı son yıllarda büyük oranda göç alan bir ülke konumundadır. Belçika nüfusunun %92’si Belçika vatandaşı olup, yaklaşık olarak bu oranın % 6’sı diğer ülkelerden gelenlerin aldığı vatandaşlıklardır. Bu toplukların içinde Türkler, İtalyanlar, Fransızlar, Hollandalılar, Faslılar, Almanlar ve İspanyollar bulunmaktadır. Belçika nüfusunun % 97 oranı kentlerde yaşamakta olup, diğer kalan kesim ise köylük yerlerde ikamet etmektedir. Ülkede kilometreye düşen insan sayısı 342 kişi olmaktadır. Belçika’nın yüzölçümü 30.528 km ²’dir. Ülkede nüfusun çoğunluğu Hristiyan olup, geri kalan kesim ise her dinden vatandaşları barındırmaktadır.

Belçika’nın Tarihi

Belçika’nın tarihi milattan önce 1.yüzyıla kadar dayanmaktadır. M.Ö. 1. yüzyılda Romalıların hâkimiyetinde olan ülke 5.yüzyılda ise Franklara teslim olmuştur. Daha sonraki yıllarda ise ülke Şarlken’in Batı İmparatorluğuna dâhil olmuştur. Bundan sonra 300 yıl yabancıların elinde olan ülke 1713 yılında Avusturya İmparatorluğu tarafından işgal edilmiştir. 4 Haziran 1831 tarihinde ise krallık olmuştur. Belçika’nın üç federal bölgesi ve on tane ili bulunmaktadır.

Belçika’nın Bayrağının Anlamı

Belçika’nın bayrağının anlamı tarihini yansıtmakta olup, ulusal bayrağın boyutları en ve boy olarak 2,3 oranındadır. Belçika bayrağı boylamasına olmak üzere solda siyah, sağda kırmız ve ortada sarı renklerinden oluşmaktadır. 28 Ocak 1831 yılında resmi olarak tanınmıştır. Bu ulusal bayrak resmi olarak tanınmadan önce ilk olarak 1792 yılında Avusturya’ya karşı yapılan özgürlük mücadelesinde kullanılmıştır. Aynı zamanda bayrakta kullanılan renkler ilk başlarda yatay durumda iken 1831 yılında bu renkler dikey hale getirilmiştir. Belçika bayrağının temsil ettiği özellikler ise sırasıyla şunlardır;

  • Belçika ulusal bayrağı üzerinde bulunan kırmızı renk, Lüksemburg şehrinde bulunan kırmızı aslanı simgelemektedir.
  • Bayrakta yer alan dikey siyah renk, Flamber şehrinde yer alan aslanı temsil etmektedir.
  • Bayrakta bulunan dikey sarı renk ise Blavha şehrindeki aslanı simgelemektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu