Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü hakkında sizlere detaylı bilgiler sunacağız bu yazımızda.

Özelikle Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünün amacı,Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünde okutulan dersler ve bu bölümden mezun olduktan sonra kazandıkları ünvan ve yapabilecekleri işlerle ilgili geniş bilgilere yer vereceğiz.
 

Programın Amacı

Beden eğitimi ve spor Öğretmenliği programının amacı, insanın fizyolojik ve psikolojik kapasitesini sporda en yüksek verim elde edebilmek üzere yönlendirebilen ve kapasiteyi geliştirici teknikleri uygulayabilen sporcuları ve spor eğiticilerini yetiştirmektir.Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Ülkemizde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu(Besyo) ve Spor Bilimleri Fakülteleri( sbf ) tarafından özel veya devlet kurumlarına istihdam edilmek üzere bireyler yetiştiren 4 yıllık bir bölümdür. Besyo’lar ve Sbf’ler her geçen yıl çoğalmaktadır. Besyo ve Sbf’lerin öğretmen bölümünden mezun olacak kişilere alanı ile ilgili gelişmeleri, yayınları ve ilgili teknolojiyi kullanabilen öğretmenler yetiştirmek bu bölümün ana amaçları arasındadır.
 

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Beden eğitimi ve spor Öğretmenliği programında öğretim süresi 4 yıldır. Programda spor biyolojisi ve uygulamalı fizyoloji, fonksiyonel anatomi ve kineziyoloji, ilk yardım ilkeleri, spor psikolojisi, egzersiz fizyolojisi, psiko – sosyal açıdan spor gibi dersler okutulmaktadır.
 

Gereken Nitelikler

Beden eğitimi ve spor Öğretmenliği programına girmek için, öncelikle sporun belli bir dalında yetenekli olmak gereklidir. Bu alanda çalışan insanlar bir anlamda eğitici olarak görev yaptıkları için insanlarla iyi iletişim kurabilmek, sabırlı ve dayanıklı olabilmek bu alanda başarıyı artırıcı faktörlerdir.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Beden eğitimi ve spor programını bitirenler “antrenör, spor yöneticisi ya da beden eğitimi öğretmeni” olarak görev yaparlar.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi, ilköğretim, ortaokullar, genel liseler, anadolu liseleri , liseleri , meslek liseleri ,spor liseleri, özel eğitim kurumları ve üniversitelerde öğretmenlik Engellilere yönelik her türlü eğitim,organizasyon ve sağlıklı yaşam uygulamalarında görev alabilirler.

Uzman olduğu branşa göre antrenörlük ve yöneticilik yapabilirler.Bölüm programında yer alan derslere göre meslek bilgisi, genel kültür ve spor alan bilgisi ders ve uygulamalara yer verilir.

Öğretmenlik dışındada kişilerin kendileri geliştirmeleri durumunda sağlık ve ilk yardım, spor organizasyonları, spor yöneticileri, spor faaliyetleri, milli oyunlarda görev, halk oyunları ve spor pisikoloji derslerinde görev alabilirler.

Öğretmenlik bölümü mezunlar kendilerini geliştirmeleri durumunda diğer 3 bölümün iş alanlarından da yararlanabilirler.
 

Çalışma Alanları

Bu programı bitirenler Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda, üniversitelerde, okullarda, spor kulüplerinde ve spor komplekslerinde antrenör, yönetici ya da öğretmen olarak görev alabilirler.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu