A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Batı Sahra Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Batı Sahra, Afrika kıtasının kuzeybatısında bulunan Fas’ın hak iddia ederek, üçte ikisini fiilen yönettiği bir ülkedir. Batı Sahra’nın üçte ikisi Fas tarafından fiilen yönetilirken, diğer kalan kısım ise batı Sahra’nın tümünde bağımsızlığı ilan ederek Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti adını almış bulunmaktadır ama bu bağımsızlık ilanı halen Fas tarafından kabul edilmemektedir. Ülkenin doğu ve güneyinde Moritanya, kuzeyinde Fas, kuzeydoğusunda Cezayir ve batısında ise Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Batı Sahra’nın başkenti ve en büyük şehri Laayoun’dur.

Batı Sahra’nın Nüfusu

Batı Sahra’nın nüfusu yaklaşık olarak 2013 nüfus sayımlarına göre 570.856 kişidir. Genç nüfus oranının fazla olduğu ülkede 2015 verilerine göre yaklaşık olarak nüfusun % 57,46’lık oranını 0 ile 24 yaş arası genç kesim oluşturmaktadır. Bu verilere göre ülke nüfusunun % 3.74’lük kesimi ise 65 yaşın üzerinde olan kişilerdir. Batı Sahra nüfusunun resmi olarak konuştuğu diller İngilizce, İspanyolca ve Arapçadır. Ülke nüfusunu oluşturan etnik gruplar ise Araplar ve Berberilerdir. Ülkenin resmi para birimi ise Fas dirhemidir. Batı Sahra’nın yüzölçümü ise 266.000 km²’dir.

Batı Sahra’nın Tarihi

Batı Sahra’nın tarihi ilk olarak İspanyollar tarafından işgali ile başlamıştır. İspanyolların 14 Kasım 1975 tarihinde bölgeyi terk etmelerinden sonra ispanya, Moritanya ve Fas arasında Madrid antlaşması imzalanmıştır. Bunun üzerine ayaklanan Batı Sahra halkı ile savaşlar uzun yıllar devam etmiştir. Batı Sahra’nın bağımsızlığını savunan ve bunun için uzun süre savaş veren Polisario Cephesi 27 Şubat 1976 yılında Batı Sahra’nın bağımsızlığını ilan etmiştir. Bazı bölgelerce tanınan bu bağımsızlık, Fas tarafından kesinlikle kabul görmemiştir. Bağımsızlık ilanından sonra bölgede resmi adı ile Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti kurulmuştur.

Batı Sahra’nın Bayrağının Anlamı

Batı Sahra’nın bayrağının anlamı ülke tarihinin izleri ile doludur. Pan Arap renkleri etkisi altında olan ulusal bayrak üç adet yatay şerit halinde beyaz, siyah ve yeşil renklerinden oluşmuştur. Batı Sahra bayrağının üzerinde dikey olarak yer alan ikizkenar bir üçgen yer almaktadır. bayrağın tam ortasında bulunan beyaz şeridin üzerinde ise kırmızı ay ve yıldız vardır. Batı Sahra bayrağının temsil ettiği özellikler ise şunlardır;

  • Batı Sahra bayrağında yer alan siyah renk ölümü simgelemektedir.
  • Yine bayrağın üzerinde bulunan beyaz renkli şerit ise barışı temsil etmektedir.
  • Bayrakta yer alan yeşil renkli şerit ise hayatı sembolize etmektedir.
  • Bayrağın tam ortasında yer alan kırmızı yıldız ile ay ise İslamiyet’i temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu