A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Barbados Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Barbados Güney Karayipler bölgesinde yer alan bir ada ülkesi olup, Karayip Antil Adaları’nın bir bölümünde bulunmaktadır. Güney Amerika kıtasında olan ada ülkesi yaklaşık olarak Venezuela’nın 270 mil kuzeydoğusundadır. Ülke güneyde Trinidad Tobago, batıda Granada, Saint Lucia, Saint Vincent, güneybatıda Greneda ile komşudur. Barbados’un başkenti Bridgetown’dur. Barbados’un resmi dili İngilizce, resmi para birimi ise Barbados dolarıdır.

Barbados’un Nüfusu

Barbados’un nüfusu 2020 yılı verilerine göre 287.375 kişidir. Ülkenin yüzölçümü ise 439 km²’dir. Barbados nüfus olarak en büyük okur yazarlık oranına sahip olan ülkeler arasında yer almaktadır. Ülke nüfusu yüksek yaşam standartlarına sahip olup, halkın büyük çoğunluğu gelirini turizm ve tarımdan elde etmektedir. Barbados ufak yüzölçümüne sahip olan bir ülke olmasına rağmen, İnsan Gelişme İndeksi – Human Development Index verilerine göre en iyi ve hızlı gelişen ülkeler arasında 30.sırada bulunmaktadır.

Barbados’un Tarihi

Barbados’un tarihi içerisinde adaya ilk yerleşenler Amerikan göçebeleri olmuştur. Göçmenlerin bir kısmı, M.Ö. 350’de adaya gelen Saladoid Barrancoid grubu olup, balıkçılık ve çiftlikle geçimlerini sağlamaktaydılar. M.Ö. 800 yılında ise Barbados’a Avarak insanları göç etmiştir. Avaraklıların yerleşim yerleri ise ada üzerinde Saint Luke’s Gully, Stroud Point, Mapp’s Cave ve Chandler Bay bölgeleri olmuştur.

Barbados Küçük Antiller’in en doğusunda olan bir ada olup, batısında ise Rüzgarüstü adaları yer almaktadır. Ülke konumundan dolayı tarihte en önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Adada görülen iklim şartlarını iyi olması da, ülkeye göç oranını tarih boyunca artırmıştır. Barbados, Atlas Okyanusu’ndan sürekli esen Alize rüzgârlarının etkisi altında olup, yaz ayları sıcak, kış ayları ise serin ve yağışlı geçmektedir. Adada hâkim olan iklim ise tropikaldir.

Barbados’un Bayrağının Anlamı

Barbados’un bayrağının anlamı geçmiş tarihine bağlı olarak oluşturulmuştur. Ülkenin resmi devlet bayrağı oranları en ve boy olarak 2,3’tür. Ulusal bayrağın kabul tarihi ise 30 Kasım 1966 yılıdır. Barbados bayrağı, dik bir biçimde üçe ayrılmış bir dikdörtgenden ve bir siyah kırık çatal zıpkından oluşmaktadır.

Sağdaki ve soldaki şeritlerin rengi mavi, orta kısımdaki dikdörtgen ise altın rengidir. Barbados ulusal bayrağı özellikleri ise şunlardır;

  • Barbados ulusal bayrağında bulunan sol şeritteki mavi dikdörtgen gökyüzünü temsil etmektedir.
  • Sağ şeritte bulunan mavi dikdörtgende ise okyanus tasvir edilmiştir.
  • Bayrağın tam ortasında yer alan altın rengi şerit ise ülkeyi temsil etmektedir.
  • Tam ortada bulunan kırık zıpkın ise İngiliz Sömürgeciliği’nde olmadıklarını anlatmak içindir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu