Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Bankacılık Bölümü Hakkında Bilgiler

Bankacılık Bölümü Hakkında Bilgiler

Bankacılık Bölümü Hakkında Bilgiler adlı makalemize başlamadan önce sizlere bu yazıyı okuduktan sonra genel olarak hangi bilgileri kazanmış olacağınızdan bahsetmek istiyorum.

Bankacılık Bölümü Hakkında Bilgiler adlı makelemizin içeriği ; bu bölümde okutulan dersler,bu bölüm için aranan nitelikler,mezuniyet sonrası çalışabileceği kurum ve kuruluşlar ve elde edebilecekleri ortalama kazanç yer almaktadır.umarım Bankacılık Bölümü Hakkında Bilgiler adlı makelemizi beğenirsiniz.
 

Banka Nedir? ve Tarihçesi

Banka, mevduat kabul eden, mevduatı en verimli şekilde çeşitli kredi işlemlerinde kullanmak gayesi güden veya işlerinin esas amacı düzenli bir biçimde kredi almak ya da kredi vermek olan ekonomik bir kuruluştur. Diğer bir tanım olarak banka, para, kredi ve sermaye konularına giren her çeşit işlemleri yapan ve düzenleyen, özel veya kamusal kişilerle işletmelerin bu alandaki her türlü ihtiyaçlarını karşılama faaliyetlerinde bulunan bir ekonomik ticarethanedir.
diğer bir deyişle; Bankalar faizle para alıp veren, kredi, iskonto, kambiyo işlemleri ile uğraşan, kasalarında para, değerli belge veya eşya saklayan ve bunun dışındaki diğer ekonomik etkinliklerde bulunan nihai amacı para kazanmak olan kuruluşlardır.
Banka kelimesi İtalyanca banca kelimesinden Türkçeye evrilmiştir. Türkçe anlamı para bozma gişesi, para bozma yeridir. Bankacılığın gösterdiği tarihi gelişme, para kavramının gelişmesiyle yakından ilişkilidir. Tarihteki en eski banka Mezopotamya’daki Kızıl Tapınak’tır. Hamurabi yasalarında banka işleminin nasıl yürütüleceği, borçların nasıl tahsil edileceği, komisyonların nasıl belirleneceği hususunda hükümler yer almaktaydı. Daha sonraki yüzyıllarda bankacılık zengin ailelerin de uğraşmaya başladığı bir konu haline geldi.

Modern anlamda ilk banka 16. yüz yılın başlarında kurulan Amsterdam Bankası’dır. Daha sonra 1637’de Venedik Bankası kurulup faaliyetlerine başlamıştır. Dunyanın heryerinde olduğu gibi Türkiyede de bankacılık, ilk önce sarraf dükkânları ve kasaların 15 ve 16. yüzyılda daha modern bir hal alması ve gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. 2000 li yıllara gelindiğinde bankalar ekonomik ve ticari faaliyetlerin yardımcısı ve hatta bu faaliyetleri geniş ölçüde ele alan kurumlar hâline gelmişler ve faaliyet alanlarına göre uzmanlaşmaya başlamışlardır. Türk bankacılık tarihine baktığımızda gelişim süreci Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine kadar uzanmaktadır. (İstanbul’da, ilk banka 1847 yılında, İstanbul Bankası adıyla kurulmuştur).
 

Bankacılık Bölümünün Gayesi

Bankacılık bölümünün amacı, bankalarda ve çeşitli fianansal kuruluşlarda para kaynakları ile ilgili departmanlarda çalıştırılacak elemanları yetiştirmektir.
 

Bu bölümde Okutulan Belli Başlı Dersler

Matematik
Hukuk
İktisat
İstatistik
Muhasebe
Kredi Politikası
Yatırım Bankacılığı
Finansal Piyasalarda Modelleme ve Tahmin
Merkez Bankacılığı
Ticari Bankalarda Finans Yönetimi
Banka Muhasebesi ve Raporlama
Mali Hukuk ve Vergi Politikası gibi dersler okutulmakta ve proje çalışması yaptırılmaktadır.
 

Gereken Nitelikler

Bankacılık programında okumak isteyenlerin para politikaları,matematik ve ekonomiye ilgi duymalarının yanı sıra sabırlı,disiplinli,işini seven,prezentabl,yoğun çalışma stresine dayanabilen bir birey olması gerekiyor aksi halde yaptığı işte başarıya ulaşması beklenemez.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bankacılık programını bitirenlere bankacılık lisans diploması verilir. Mezunlar kamu sektörünün yanı sıra özel sektörde müşteri temsilcisi, finans kurumlarında, borsa aracı kurumlarında,banka müfettişi, dealer gibi unvanlarla çalışırlar ve bankaların çeşitli işlemlerini yürütürler.
 

Bankacılık Bölümünden Mezun Olanların Ortalama Maaşları

Görevi Ortalama maaşı
Gişe görevlisi 2.600 – 3.500 TL
Gişe asistanı 2.700 – 4.000 TL
Müşteri temsilcisi 2.750 – 4.100 TL
Müfettiş 3.900 – 9.000 TL
Banka müdürü 6.400 – 24.000 TL
Genel müdür 27.500 – 100.000 TL

Yukarıda yazmış olduğumuz miktarlar ortalama kagıt üstünde aldıkları ücreti kapsamaktadır.Sizlerinde tahmin edebileceği gibi Her bankanın ve her banka şubesinin çalışma koşulları farklı olacağından dolayı maaş+prim ve ek olarak performans ödemeleri de maaşını yükselten etkenlerdir. Primlerle birlikte yeni başlayan bir personel aylık 3.500 tl üzerinde kazanmaktadır.
Kamu bankalarında çalışan personellerin ise özel bankalara göre daha yüksek, en az 3600 TL maaş aldığı bilinmektedir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu