A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Bangladeş Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Bangladeş Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Hindistan ve Mynamar ile komşu olan ülkenin başkenti Dakka’dır. Bengal’in Ülkesi anlamına gelen, Bangladeş’in resmi dini İslam, resmi dili ise Bengalcedir. Cumhuriyet ile yönetilen ülkenin para birimi ise Takadır. Bangladeş’in resmi adı ise Bangladeş Müslüman Halk Cumhuriyeti’dir.

Bangladeş’in Nüfusu

Bangladeş’in nüfusu 2020 verilerine göre, 164.689.883’tür. Dünyanın nüfus yoğunluğu en yüksek ülkelerinden biri olan Bangladeş, dünya nüfus sıralamasında 8.sırada bulunmaktadır. Ülkenin nüfus yoğunluğu 2020 yılında, diğer senelere göre %1.01 oranında artmıştır. Ülkede nüfus yoğunluğu kilometreye 290 ile 770 kişi arasındadır. Nüfusun %90’ı köylerde, %10 ise şehirlerde ikamet etmektedir. Ülkenin başkent Dakka nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu şehirdir. Aynı zamanda güneydoğuda yer alan Chitagony’de önemli bir liman şehridir. Bangladeş nüfusunun %89’u Müslüman, geri kalan kısmı Budist ve Hindudur.

Bangladeş’in Tarihi

Bangladeş’in tarihi milattan önceki devirlere dayanmaktadır. M.Ö ülke bölgede hüküm süren kabilelerin elinde olmuştur. M.S. 750 ile 1200 yılları arasında ise Palas Hanedanlarının hamiyetinde kalmıştır. 10.asırda Müslümanlar ülkeye hâkim olmaya başlamıştır. 1757 yılına kadar Müslümanların boyunduruğunda olan bölge bu seneden sonra 1905 yılına kadar İngilizler tarafından yönetilmiştir. 1947 yılında ise ülkenin Müslüman kesimi Doğu Pakistan ası ile Pakistan’ın egemenliği altına girmiştir. Resmi olarak 17 Kasım 1971 yılında bağımsızlığını ilan etse de, iyi yönetilemediğinden dolayı tam bağımsızlığını 1991 senesinde elde etmiştir. Budist ve Hint İmparatorluklarının temelini oluşturduğu ülkede geçmiş tarihinin oluşturduğu kültürler hala devam etmektedir.

Bangladeş’in Bayrağının Anlamı

Bangladeş’in bayrağının anlamı, ülkenin köklü geçmişinin bıraktığı izlerle doludur. Bangladeş’in ulusal bayrağının resmi olarak kabul tarihi 17 Ocak 1972 yılı olup, Quamral Hassan isimli bir ressam tarafından bayrak tasarlanmıştır. Bangladeş’in ilk bayrağı Pakistan bayrağı ile benzerlik taşımıştır. Daha sonra bayrakta yer alan İslamiyet’i temsil eden hilal ve yıldız kaldırılmıştır.

İlk tasarlanan Bangladeş Bayrağı ülkenin özgürlük savaşlarında kullanılmıştır. Daha sonraları 1972 yılında şimdi kullanılan halini almıştır. Bangladeş bayrağının temsil ettiği özellikler şunlardır;

  • Bangladeş bayrağı iki renkten oluşmakta olup, altında ki yeşil zemin, İslamiyet’in geleneksel rengi olsa da, bayrakta bu yeşil zemin Bangladeş’in bereketli topraklarını simgelemektedir.
  • Bayrağın üzerinde bulunan yuvarlak kırmızı şekil ise doğan güneşi temsil etmektedir. Güneşin renginin kırmızı olması Bangladeş’in özgürlük savaşında ölenlerin kanlarını simgelemek içindir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu