Mesleklerİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü hakkında herşeyi bu yazımızı okuduktan sonra öğrenmiş olacaksınız.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü adlı makalemizin temel başlıkları Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümünde okutulan dersler,Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü için gereken nitelikler,çalışma alanları,mezunların kazandıkları unvan ve yaptıkları işler,Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümünde okutulan dersler ve Mezun olduktan sonra ortalama kazanacakları maaş miktarı.
 

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümünün Amacı

Balıkçılık teknolojisi mühendisliği Bölümünün amacı, iç sularda ,denizlerde ve okyanuslarda yaşamını sürdüren tüm canlıların niteliği, avlanma teknolojisi, su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri işleme ve değerlendirme teknolojisi, genel oşinografi (okyanus bilimi) ve gemi imalatı, tamiratı, yönetimi ile su altı tekniği konularında çalışacak vasıflı bireyler yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.
 

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümünde Okutulan Dersler

Balıkçılık teknolojisi mühendisliği programında öğretim süresi 4 yıldır.Bu bölümde matematik, fizik, kimya, zooloji, botanik gibi temel derslerin yanı sıra; balık biyolojisi, deniz biyolojisi, biyometri, hidrobiyoloji, balıkçı gemileri donanımı, gemi atölyesi tekniği, su ürünleri muhafaza ve işleme tekniği, avlanma teknolojisi ve su ürünleri pazarlaması, gemilerde yük ve yükleme işlemleri gibi dersler okutulmaktadır.
 

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Öğrenciliği için Gereken Nitelikler

Balıkçılık teknolojisi mühendisliği programına girmek isteyen bireyin genel akademik yeteneğe sahip, temel bilimlere ve işletme konularına ilgili,bu alanlarda başarılı, inceleme ve araştırmaya meraklı kişiler olması lazım.
 

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Balıkçılık teknolojisi mühendisliği programını bitirenlere “Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi” unvanı verilir. Balıkçılık teknolojisi mühendisi, sularda hayatını sürdüren tüm canlıların hayatını ele alıp inceler, insanlar için yararlı olanların avlanma yöntemlerini belirler, bunların özel olarak üretilmesi için gerekli düzenlemeler yapar. Balıkçılık teknolojisi mühendisleri balıkçı gemilerinin yönetimi, su ürünleri üretiminde projelendirme ve verimlilik, işleme – değerlendirme ünitelerinde görev yapabilirler.
 

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Balıkçılık teknolojisi mühendisleri, yurtiçinde ve yurtdışında deniz ve iç sularda su ürünleri üretim ve avlanması alanında faaliyet gösteren her türlü kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda görev alabilirler. Ayrıca çeşitli kredilerden de yararlanmak suretiyle su ürünleri yetiştirme çiftlikleri kurarak ve su ürünleri avcılığına yönelerek yurt ekonomisine girişimci olarak katkıda bulunabilirler.
 

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Mezunlarının Ortalama Maaşları

Sabit bir kazançöları olamamasıyla beraber Mühendis olarak atananlar ortalama 3500 lira maaş ile iş başı yaparlar ancak özel bir su ürünleri yetiştirme çiftliğinde çalışanlar veya kendi işini kuranlar ise farklı kazançlar elde ederler. bu miktar 10.000-15.000 tl lere kadar artabilir.
 

İlginizi Çekebilecek Konular

Güncel Yazılı Soruları

Lgs Puan Hesaplama MEB (2019-2020)

LGS Deneme Sınavı PDF İndir

2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

TYT Deneme Sınavları PDF İndir (2019)

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

Lgs Puan Hesaplama MEB

Takdir Teşekkür Hesaplama

TYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

9-10-11. Sınıflar Bursluluk Sınavı Soruları 2019

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu