Atasözleri

Bakarsan Bağ Bakmazsan Dağ (Olur) Atasözünün Anlamı

Bakarsan Bağ Bakmazsan Dağ Olur Atasözünün Anlamı Nedir?

Atasözlerinin anlamı atasözüne göre değişiklik gösterir. Birçok farklı anlamda hazırlanan ve gün içerisinde sık sık kullanılan atasözleri vardır. Her durumu anlatmak için kullanılabilen bu sözler sadece Türkiye’ye özgü değildir. Birçok ülkenin Anadolu’nun atasözlerine benzer sözleri bulunur. Bu sözler başka ülkelerde aforizma ve anekdot gibi kelimeler kullanılarak anlatılırlar. Atasözleri arasında en sık kullanılan öbeklerden biri ise bakarsan bağ bakmazsan dağ olur sözüdür. Bu söz ile anlatılmak istenen asıl unsur özen göstermektir. Bir kişiye, bir nesneye, bir alana fark etmeksizin özen göstermenin önemini vurgulamak için kullanılır. Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur atasözü günümüzde halk arasında hala kullanılmaya devam ediyor.

Türk Dil Kurumunun Bakarsan Bağ Bakmazsan Dağ Olur Atasözü Açıklaması

TDK atasözü açıklamaları atasözleri ve deyimler sözlüğü ile netleşmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında hazırlanan atasözü ve deyimler sözlüğünde, kullanılan, bilinen ve söylenen birçok atasözü ve deyimin açıklaması bulunur. Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan bu sözlükte bakarsan bağ bakmazsan dağ olur atasözünün de açıklaması verilmiştir. Türk Dil Kurumuna göre bu atasözünün anlamı, bir şeye karşı bakımlı / özenli olmanın yarar sağlayacağı ancak özen gösterilmez ise bu durumda zarar ile karşılaşılacağı yönündedir. Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur sözü Türk Dil Kurumu tarafından yararlı olan bir unsurun zararını görmek olarak da anlatılır. Burada öne çıkan ana öge ise emektir.

Bakarsan Bağ Olan Bakmazsan Dağ Olan Şey Nedir?

Bakınca bağ bakmayınca dağ olan şeyler için hazırlanan listeler de bulunur. Atasözlerini açıklamak için kullanılan sözlükler, listeler ve yazılar Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanmıştır. Bakınca bağ bakmayınca dağ olan birçok konu vardır. Emek gösterilen, zaman harcanan ve değer verilen her şeyin bağ olacağı vurgulanır. Ancak bütün bunlar yapılması gerekirken hiçbir özen gösterilmeyen konuların ise dağ olacağı söylenir. Harcanan emek, zaman ve özveri kadar dönüş alacağının altını çizen bir atasözüdür. Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur atasözü emek verilmeden fayda alınamayacağını vurgulayan atasözleri arasında yer alır.

⇒ Daha Fazla Atasözleri ve Anlamları İçin Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu