A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Bahreyn Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Bahreyn, Arapçada ‘’iki denizin arasında’’ anlamına gelmekte olup, resmi adı ile Bahreyn Krallığı olarak tanınmaktadır. Batı Asya bölgesinde, Basra Körfezi’nde bulunan ada ülkesinin başkenti Manama’dır. Bahreyn’in resmi dili Arapça, resmi dini ise İslamiyet’tir. Bahreyn batısında Suudi Arabistan, güneydoğusunda Katar ile komşudur. 25 Kasım 1986 tarihinde, 25 km uzunluğunda ki Kral Fahd Geçidi ile kuzeybatıdan da Suudi Arabistan’la komşu olmuştur.

Bahreyn’in Nüfusu

Bahreyn’in nüfusu 2020 verilerine göre 1.885.000’dir. Bahreyn’in nüfusunun yarısından daha fazlasını, ülkeye çalışmak için Güney ve Güneydoğu Asya’dan gelen göçmenler kapsamaktadır. Bahreyn’in nüfusu geçen yıllara göre 2020 yılında %4.09 oranında artış göstermiştir. Aynı zamanda nüfusun diğer yarısında ki çoğunluğunu ise, ülkeye çok eski zamanlarda göç etmiş olan Şii Farslılar oluşturmaktadır.

Bahreyn nüfusunda erkek çoğunluğu, kadın çoğunluğundan çok olup, dünyada ki en yüksek erkek oranına sahip 3.ülkedir. Bahreyn’in yüzölçümü 765 km²’dir. Ülke ekonomisi petrole dayalı olan Bahreyn’de kişi başına düşen milli gelir 27.538 dolardır.

Bahreyn’in Tarihi

Bahreyn’in tarihi oldukça zengin bir geçmişe sahip olup, ülkede Babil, Asur, Yunan, Pers ve Arap medeniyetleri hüküm sürmüştür. 1521’de Portekizlilerin eline geçen ülke, 1559’da Osmanlılar tarafından alınmıştır ama bir süre sonra ada ülkesi tekrardan Portekizlilerin eline geçmiştir. 1602 yılında ise İran tarafından alınmıştır. Daha sonra ki yıllarda İranlılar ile Araplar arasında ülke için büyük savaşlar yaşanmıştır. 1971 yılında ise Bahreyn bağımsızlığı ilan etmiştir.

İki deniz arasında bir ada ülkesi olan Bahreyn, Asya’daki en küçük üçüncü ülke olup, tarih boyunca Basra Körfezi’nde ki en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Bahreyn 1980’li yıllarından itibaren Orta Asya’nın en önde gelen finans merkezi konumuna erişmiştir. Ülke gayrimenkul, meslek hizmetleri, imalat, iletişim ve lojistik alanlarında büyük yükseliş göstermiştir.

Bahreyn’in Bayrağının Anlamı

Bahreyn’in bayrağının anlamı ülkenin geçmişinin izlerini taşımakta olup, ilk tanındığı zamanlarda bütünüyle kırmızı halde olmuştur. Daha sonraki yıllarda ise beyaz ve kırmızı renkleri ile yeniden tasarlanmıştır. Ülkenin ulusal bayrağı kırmızı zemin üzerine, sol yanında bulunan beyaz renkli 5 üçgen çıkıntıdan oluşmaktadır. Bahreyn bayrağının resmi kabul tarihi 2002 yılı olup, özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Bahreyn bayrağının kırmızı zemin kısmı, tarih boyunca İran liman kentlerini temsil eden bir renk olmuştur.
  • Bayrağın sol yanında bulunan beyaz renkli 5 üçgen çıkıntı ise, İslam’ın 5 şartını temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu