A'dan Z'ye Tüm Ülkelerin ListesiAraştırma

Bahamalar Nüfusu, Tarihi Ve Bayrağının Anlamı

Bahamalar bir takımada ülkesi olup, Orta Amerika’da Karayipler’de yer alan, Batı Hint Adaları’nın kuzey ve kuzeydoğu sınırını oluşturmaktadır.  Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin güneydoğusunda ve Küba’nın kuzeyinde yer almaktadır. Bahamalar yani resmi adı ile Bahama Milletler Topluluğu 700 ada ile sayıları 2400’ü bulan kaya oluşumuna sahiptir. Bahamalar’ın başkenti en büyük adası olan Nassau’dur.  Ülkenin resmi dili İngilizce’dir.

Bahamalar’ın Nüfusu

Bahamalar’ın nüfusu 2020 verilerine göre 393.244 kişidir. Yine 2020 verilerine göre tüm dünyadaki nüfus sıralamasında, Bahamalar 178. sıradadır. Bahamalar’da son bir yıl içerisinde meydana gelen nüfus artışı oranı ise %0.93’tür. Ülkede halkın büyük çoğunluğunu Avrupalılar ile yapılan köle ticareti vasıtasıyla adalara getirilmiş olan Afrikalılar oluşturmaktadır. Aynı zamanda Bahamalar’da nüfusun beşte ikisi 15 yaşın altında olanlardır. Ülkenin sahip olduğu 700 adanın sadece 22 tanesinde yerleşim bulunmaktadır. Bahamalar’da nüfusun %59 kentlerde yaşarken, geri kalan kesimi ise ülkenin kıyı kesimine yerleşmiştir. Bahamalar yüzölçümü ise 13,878 km²’dir.

Bahamalar’ın Tarihi

Bahamalar’ın tarihi Güney Amerika’dan adaya gelen Aravak yerlileri ile başlamıştır. Adaya yerleşen Avarak yerlileri barışçıl olup, tarım ve balıkçılık ile uğraşır ve insan eti yemezlerdi. 1492 yılında ise Kristof Kolomb yerlilerin Guanahani adını verdiği adayı keşfetmiştir. Adayı alma girişiminde bulunmayan İspanyollar, Avarak yerlilerini köle olarak alarak madenlerde çalıştırmışlardır. Bu nedenden dolayı Avarak yerlilerinin nüfusu gittikçe azalmış ve sonunda adada yaşayan hiç bir insan kalmamıştır.

Yüz yıl kadar sonra adaya İngilizler gelmiştir ve insansız boş bir ada görmüşlerdir. Daha sonra İngilizlerin eline geçen adaya dışarıdan gelenler yerleşmiştir. İngiliz kolonisi olan ada halkı korsanlık yaparak geçimlerini sağlar hale gelmiştir. Bunun üzerine İngiltere 1917 yılında adayı yeniden tahta bağlayıp korsanlığa karşı mücadele başlatmıştır. 1973 yılında ise Bahamalar yapılan antlaşmalar sonucunda ülke bağımsızlığını kazanmıştır. 1983 yılında ise ülke Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı’na üye olmuştur.

Bahamalar’ın Bayrağının Anlamı

Bahamalar’ın bayrağının anlamı, öncelikle sahip olduğu toprakları temsil etmektedir. Ülkeye ait olan bayrağın kabul tarihi ise 10 Temmuz 1973’tür. Bahamalar’ın ulusal bayrağı 1,2 en ve boy oranına sahip olup üç renkten oluşmaktadır. Bayrağın temsil ettiği özellikler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Ülkeye ait olan bayraktaki solda bulunan eşkenar siyah üçgen; birlik, beraberlik ve Bahamalar’ın halkını temsil etmektedir.
  • Bayrakta uzunlamasına olan 2 adet mavi çizgi ise denizi anlatmaktadır.
  • Bayrağın tam ortasında yer alan sarı çizgi ise, Bahamalar’ın sahip olduğu bütün toprakların simgesidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu