AraştırmaA'dan Z'ye Tüm Ülkelerin Listesi

Azerbaycan Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Azerbaycan’ın Nüfusu, Tarihi ve Bayrağının Anlamı; Azerbaycan, Kafkasya’da yer alan ve resmi ismi Azerbaycan Cumhuriyeti olan bir devlettir. Ülkenin batısında Ermenistan, kuzeyinde Rusya, doğusunda Hazar Denizi ve güneyinde ise İran yer almaktadır. Azerbaycan kurucusu olan Mehmed Emin Resulzade, 1918 yılında ülkenin bağımsızlığını ilan etmesi ve modern bir devlet hüviyetine sahip olması konusunda son derece kritik bir öneme sahiptir. 4 Haziran 1918 yılında Osmanlı Devleti ile Resulzade arasında yapılan anlaşma ile bağımsızlığını ilan eden devletin, Türkiye ile 17 km boyunca uzanan kara sınırı bulunmaktadır. Ülkenin ana yasasında resmi din belirlenmemiş olmakla birlikte resmi dil olarak Azerbaycan Türkçesi anayasal olarak kabul edilmiştir. Ülke 86.600 kilometre kare alan üzerine kurulmuştur. Para birimi Manat olan Azerbaycan’ın başkenti ise Bakü’dür.

Azerbaycan’ın Nüfusu

Azerbaycan’ın nüfusu 2019 verilerine göre 10.127.824 olarak belirlenmiştir. Ülkede 2009 yılında yapılan nüfus sayımı sonucunda elde edilen verilere göre ülke nüfusunun yaklaşık olarak %91’i Azerbaycanlılardan oluşmaktadır. Geri kalan %9’luk kısım ise Lezgiler, Ermeniler, Tararlar, Ruslar, Türkler, Avarlar, Talışlar, Tatlar, Ukraynalı, Gürcü ve Kürtlerden oluşmaktadır. Ülke sınırları içerisinde yaşayan Ermenilerin büyük bir çoğunluğunun iki devlet arasında yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle ayrılıkçı Dağlık Karabağ bölgesinde yaşadığı bilinmektedir.

Azerbaycan’ın Tarihi

Azerbaycan’ın tarihi modern, antik ve feodal olmak üzere üç farklı başlıkta incelenmeye müsaittir. İnsan yaşamı konusunda son derece köklü bir geçmişe sahip olan coğrafyada bulunan devlet antik dönemlerde pek çok farklı imparatorluğa ve devlete ev sahipliği yapmıştır. Feodal dönemde ise Sassaniler ve Abbasiler hükmünde bulunan devletin, Albanya ismi ile Bizans İmparatorluğunun devasa gücüne karşı bile varlığını dokuzuncu yüzyıla kadar sürdürdüğü bilinmektedir. Ayrıca devlet yedinci yüzyılda Müslüman devletlerin himayesi altına katılmış İslam’la tanışmıştır. Azerbaycan tarihi modern dönemlerinde ise Osmanlı Devlet, Rusya ve Persler arasında yaşanan siyasi çekişmelerin ortasında bulunmuştur. Bir dönem sosyalizm etkisiyle sosyalist cumhuriyet yönetim şekline sahip olan Azerbaycan, SSCB’nin yıkılmasıyla birlikte bugün sahip olduğu modern yönetim anlayışına geçmiştir. 

Azerbaycan’ın Bayrağının Anlamı

Azerbaycan’ın bayrağının anlamı Uygarlık, Türklük ve İslamiyet kavramları üzerine inşa edilmiştir. Paralel olarak yukarıdan aşağı olacak şekilde uzanan mavi, kırmızı ve yeşil olan üç şeridin tam ortasında bulunan sağa bakan hilal ve sekiz köşeli yıldız Türklüğü temsil etmektedir. Bayrakta bulunan kırmızı renk medeniyeti ve uygarlığı, yeşil renk ise İslamiyet’i temsil eder. Bayrağın bugünkü hali 1918 yılında tasarımlanmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu