Kimdir

Azer Bülbül Kimdir?

Kars şehrinin Arpaçay ilçesinde 1 Şubat 1967 tarihinde dünyaya gelen Azar Bülbül’ün asıl adı Subutay Keskin olarak bilinmektedir. Doğduktan kısa bir süre sonra ailesi ile birlikte Almanya’ya yerleşti ve orada yaşamaya başladı.

Yaşı büyüdükçe Almanya’da yer alan gazinolarda ve çeşitli organizasyonlar da şarkılar söylemeye başladı. Daha sonra müzik sanatçısı olan Yıldız Tezcan tarafından fark edildi ve Azer Bülbül’ün geleceği tamamen bambaşka bir şekilde ilerlemeye başladı. Uzun yıllar boyunca sahnede kullanmış olduğu Azer Bülbül ismi de Yıldız Tezcan tarafından konuldu.

Şarkılarında var olan sıra dışı arabesk tarzı ile arabesk dünyasında baba lakabı ile anılırdı. Bir döneme bomba gibi düşen hapis cezasının ardından Yıldız Tilbe ile olan aşkı da gündem de yer alan haberlerden birisi oldu. 15 Şubat 2001 tarih içerisinde almış olduğu 10 ay hapis cezasını paraya çevirerek” hapis yatmadı.

Bu hapis cezasını kokain kullandığı tespit edildiği için aldı. Üç yıl boyunca uyuşturucu tedavisi gören Azer Bülbül tedaviden sonra; “18 aydır tamamen temizim artık o günleri hatırlamak ve anmak bile istemiyorum.” sözlerini kullandı. Bir kez evlenip boşanmış olan Azer Bülbül’ün hiç çocuğu olmadı.

Azer Bülbül’ün Kariyeri

Müzik hayatına 1984 yılında çıkarmış olduğu ilk albümü olan garip yolcu ile başlayan Azer Bülbül, arabesk kültürünü tekrardan canlandırdı. Bu albümünden hemen sonra ben sana vurgunum, yalan olur, Fırat gibi albümleri ile de müzik hayatına uzun süre devam etti. 1996 yılında çıkarmış olduğu “ben babayım” isimli albümü ile büyük bir çıkış yolunu yakaladı. Bu albümü içerisinde yer alan dokunmayın çok fenayım ve Yaralandın mı ey can isimli parçaları çok popüler oldu. Bu albümüne barış müzik etiketi kapsamında çıkardı. Arabesk müzik kapsamında baba ve şarkı söylerken titremesi nedeni ile uzun bir süre titrek kral lakapları ile halk tarafından tanındı. 1998 yılında yaptığı Gülhane konserinde 1 milyon kişi Azer Bülbül’ü izlemeye geldi.

Bazıları için tek kasetlik ünlü olarak görülen ve zamanla kaybolacak olarak düşünülen Azer Bülbül zordayım, ağıt, bana düştü, kör kurşun ve bunun gibi tek kelime ile klasik olacak büyük albümlere imzasını attı.

2007 yılının sonlarına doğru çıkarmış oldu kalemin kırıldı albümünde yer alan dayanamıyorum, alıştım, zoruna mı gitti parçaları ile dinleyen hayranlarına mest etti. 2012 yılında yeni albümü üzerine çalışmak için ve albümün tanıtımını yapmak için Antalya’ya gitti.

Azer Bülbün’ün Ölümü

Antalya içerisinde kaldığı bir otel odasında kalp krizi geçiren Azer Bülbül 44 yaşında yani 16 Ocak 2012 yılında hayata gözlerini yumdu. Cenazesi ise İstanbul Hadımköy Gülhane mezarlığına defnedildi.

Bir dönem uyuşturucu kullandığı için uyuşturucu nedeni ile öldüğü düşünülen Azer Bülbül için otopsi yapan nöbetçi Cumhuriyet Savcısı olan Mustafa Şeraz, yapılmış olan ilk inceleme kapsamında herhangi bir yabancı maddeye rastlanmadığını dile getirdi. “Yapılan incelemede kalp damarlarının ikisinin de tamamen tıkalı olduğu belirlendi.

Ancak vücut içerisinde herhangi bir yabancı madde bulunup bulunmadığı, alınan örnekler kapsamında toksikolojik sonuçların gelişmesi ile kesin ve güvenilir bir şekilde ortaya çıkacak. Bu durumun ortaya çıkması en az bir hafta sürer.” diye de ekledi.

Azer Bülbül’ün müzik direktörü olan Mehmet Duran, yeni bir albüm çıkartacağı için Bülbül’ün çok heyecanlı olduğunu dile getirdi. Mehmet duran sanatçının duygularım isimli olan bir albüm çıkardığını ve bu albümün tanıtımını yapmak için Antalya’daki bir barda ufak bir sahne aldığını söyledi.

Gece iki sularında program bittikten hemen sonra Bülbül ile kaldıkları otele geri döndüğünü anlatan Duran, Bülbül’ün bu gece çok yorulduğunu ve kendisine de telefonunu sessize alıp hemen uyuyacağını dile getirdiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu