Araştırma

2021 AYT Konuları ve Soru Dağılımları

2021 AYT Konuları ve Soru Dağılımları

Sizlere bu sayfamızda 2021 AYT Konuları ve Soru Dağılımları hakkında bilgi paylaşacağız. ÖSYM tarafından yapılacak olan 2021 YKS konuları, 2021 TYT konuları, 2021 AYT Konuları belli oldu! Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız. 2021 AYT Konuları ve Soru Dağılımları MEB‘in hazırlamış olduğu konu dağılımlarından bilgi alınarak düzenlenmiştir.

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

2020 AYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı
2020 AYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı
2020 AYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı
2020 AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı
2020 AYT Kimya Konuları ve Soru Dağılımı
2020 AYT Tarih Konuları ve Soru Dağılımı
2020 AYT Coğrafya 1 Konuları ve Soru Dağılımı
2020 AYT Coğrafya 2 Konuları ve Soru Dağılımı
2020 AYT Felsefe Konuları ve Soru Dağılımı
2020 AYT Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımı
2020 AYT Yabancı Dil Konuları ve Soru Dağılımı
2020 TYT Konuları ve Soru Dağılımlar
2020 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları (ÖSYM)

AYT Nedir?

Üniversiteye geçişte ilk aşama olan bugünkü adıyla AYT olarak tabir edilen Alan Yeterlilik Testi olarak bilinen ve bu başlık üzerine hazırlanan denemelerin siz üniversite adayları için ne kadar önemli olduğu konu başlıklarımız arasındadır.

Birbirinden farklı, geleceğe umutla bakan siz gençlerimize; adaylarımızın daha iyi bir şekilde hazırlanmanız amacıyla hazırlanan deneme testleri üniversite adaylarının üniversiteye geçişinde büyük kolaylıklar sağladığıdır. Deneme testleri sizi toparlayan, bir adım öne çıkaran önemli yapboz parçacıklarıdır ve unutulmamalıdır ki her konu başlığı adı altında çözülen denemelerin sizi bir bütüne götürdüğüdür.

AYT; ezbere dayalı değildir. Yeterliliklerinizin ölçüldüğü ve bu yeterliliklerinizin hangi alanda daha baskın olduğunu ölçmeye dayalı bir sistemdir. Kısacası ezber bozan bir sistemdir. Bu sebeple konulara çalışırken ezber yapmamanız ve denemelerde daha başarılı olmanız için konular üzerinde sürekli tekrarlar yapmanız, notlar çıkarmanız ve bu notları da sınavlara az bir süre kaldığında tekrardan çalışmanız gerekmektedir. Oldukça meşakkatli ve emek gerektiren ve üniversiteye gitmek isteyen tüm lise öğrencilerinin girmesi zorunlu olduğundan öğrenerek test çözmenin en kapsamlı olduğu sistemdir. O yüzden AYT denemelerini ezbere dayalı olmadan öğrenerek çalıştığınız konu başlıklarınızın ardından hemen çözmeli önemli gördüğünüz soruları not almalı tekrardan çözmelisiniz. Bu şekilde daha hızlı ve pratik bir yolla hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Eksiklerinizi belirleyerek, bu eksiklikleri düzenli olarak deneme çözerek daha çabuk kapatabilirsiniz.

AYT Nedir? Başvuruları Ne Zaman?

AYT üniversiteye giriş sınavının ikinci ayağıdır. Açılımı alan yeterlilik testidir. AYT başvuruları 4 şubat tarihinde başladı.

Başvurular 2 mart tarihine kadar devam edecek. TYT sınav ücreti bu yıl için 90 tl olarak belirlenmiştir. Bu ücret her sene başvuru kılavuzu ile belirlenir ve bazı yıllarda zam yapılmaktadır.

AYT’de toplamda 160 soru sorulmaktadır. 40 soru Türkçe, 40 soru matematik, 40 soru sosyal bilimler ve 40 soru da fen bilgisi dersinden gelmektedir. 3 tür puan bulunmaktadır.

Sayısal, eşit ağırlık ve sözel. Sayısal puanın hesaplanması için matematik ve fen bilimleri soruları dikkate alınır. Eşit ağırlık puanın hesaplanması için de matematik ve Türkçe derslerinin konuları esas alınır. Sözel puanının hesaplanması için de Türkçe ve sosyal bilimler testleri dikkate alınır.

Size sınavda bütün alanlardaki sorular verilir. Sonrasında hesaplanırken sizin işaretlemeleriniz dikkate alınır. Yani sayısal öğrencileri de sözel soruları görebilmektedir.

Çünkü 160 soru tek bir kitapçık halinde öğrencinin önüne gelir. Önceden bu sınav bölümlere göre ayrı ayrı yapılırdı ve her bir sınav için ayrı başvuru yapılması gerekirdi.

AYT üniversite sınavının ilk ayağıdır. Bu sınavda 180 puan şartı vardır. Bu puandan aşağı puan alanlara herhangi bir tercih hakkı verilmez. 180 puan barajını geçen kişiler tercih yapmaya hak kazanır.

Bu sınav sonucuna göre lisans eğitimi verilen okullara tercih yapılır. Yani 4 yıllık üniversiteler için gerekli sınav bu sınavdır. Bu sınava girebilmek için TYT’ye girilmiş ve baraj puan geçilmiş olmalıdır.

Ayt sınavı 500 puan üzerindendir. Sınava ek olarak 60 puan okul puanı da sınav notuna eklenir. Okul puanı en fazla 60’tır. 100’lük sistemdeki lise diploma puanınız 60 ile oranlanır ve puanınız belirlenir. Örneğin diploma notunuz 80 ise ek olarak 48 puan kazanırsınız.

Benzer Konular

TYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

YKS-TYT Puan Hesaplama

2019 Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları

Takdir Teşekkür Hesaplama

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu