Araştırmaİlk, Orta Öğretim ve Lise Sınıfları

2021 AYT Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımı

2021 AYT Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımı

Sizlere bu sayfamızda 2021 AYT Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımı hakkında bilgi paylaşacağız. ÖSYM tarafından yapılacak olan 2021 YKS konuları, 2021 TYT konuları, 2021 AYT Konuları belli oldu! Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız. 2021 AYT Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımı MEB‘in hazırlamış olduğu konu dağılımlarından bilgi alınarak düzenlenmiştir.

2021 AYT Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımı

2021 AYT Edebiyat Konu Dağılımı

► Güzel Sanatlar ve Edebiyat
► Coşku ve Heyecan Dile Getiren Metinler (Şiir)
► Olay Çevresinde Oluşan Edebi Metinler
► Öğretici Metinler (Edebiyat 9. Sınıf)
► Tarih İçinde Türk Edebiyatı
► Destan Dönemi Türk Edebiyatı
► İslam Uygarlığı Çevresinde Gelişen Türk Edebiyatı
► Batı Tesirindeki Türk Edebiyatına Giriş (Yenileşme Dönemi Türk Edebiyatı)
► Tanzimat Dönemi Edebiyatı (1860-1896)
► Servet-i Fünun Edebiyatı (Edebiyat-ı Cedide) (1896-1901) ve Fecr-i Ati Topluluğu (1909-1912)
► Milli Edebiyat Dönemi (1911-1923)
► Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı (1923-…)
► Cumhuriyet Döneminde Öğretici Metinler
► Cumhuriyet Döneminde Coşku ve Heyecanı Dile Getiren Metinler (Şiir)
► Cumhuriyet Döneminde Olay Çevresinde Oluşan Edebi Metinler
2020 AYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Edebiyat Çıkacak Soruların Konuları ve Sayıları

Yaptığım analizler ve araştırmalar ile Edebiyat da çıkacak soruların konularını sizler için toparladım. Ancak, bunlar birer tahmindir ama gerçekleşmesi yüksek olasılığa sahip olan tahminlerdir. Ek olarak, bu konuları seçmemin nedeni ise bu tip konuların sorulma sıklığının düzenli olarak geçekleşmesidir. O yüzden, bu sene de önümüze bu konulardan sorular gelecektir. AYT Edebiyat için gelecek sorularının konuları sırası ile…

Anlam Bilgisi

Kesin olarak gelecek bir konudur. Geçmiş senelerde bu konudan her daim soru gelmiştir. Hatta, geçen sene tam tamına 6 soru bu konudan gelmiştir. Bu yüzden, bu senede sınav kitapçığımızın içinde bu konudan en az 4 soru yer alacaktır.

Şiir Bilgisi

Yine kesin olarak gelecek bir konudur. 2018 yılından beri, 3 tane soru her yıl sorulmuştur. Bu sıklıkta soru gelen konu için bu sene de, en az 2-3 soru gelecektir.

Edebi Sanatlar

ÖSYM’nin sevdiği bir konudur. Her sene, bir tane soru geliyor. Bu sene de bir soru kesin gelecektir.

Halk Edebiyatı

Kesinlikle gelecek olan bir diğer konudur. Sade 2015 yılı dışında, her sene soru gelmiştir. Bu sene de 2 soru bu konudan gelecektir.

Divan Edebiyatı

Divan Edebiyatı konusu, her sene soru kitapçıklarında yerini alan bir konudur. Her sene 6 tane soru bu konudan gelmiştir. Bu sene de en az 4 soru bu konudan gelecektir.

Tanzimat Edebiyatı

Halk Edebiyatı ile sorulma sıklıkları aynıdır. Bununla birlikte, her sene en az bir soru olarak karşımıza çıkmıştır. Bu sene yine en az 1 soru olmak üzere karşımıza gelecektir.

Servet-i Fünun / Fecr-i Ati Edebiyatı

Her sene bir soru kesinlikle gelir. Bu sene de ise ya Servet-i Fünun konusundan ya da Fecr-i Ati Edebiyatı ile ilgili soru gelecektir.

Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı

Bu konuyu iyi bilmenizi öneririm çünkü ÖSYM bu konu ile ilgili çok soru da sorabiliyor az soru da sorabiliyor. Geçen sene iki tane soru geldi ama ondan önce 5 sorunun sorulduğu gözükmektedir. Bu sene, o yüzden bu konuya dikkat etmeniz iyi olacaktır. Bu sene de en az 2 sorunun gelmesini bekliyoruz.

Milli Edebiyat Dönemi

Her sene soru gelen bir konudur. Bu sene de bir soru gelecektir.

Milli Edebiyat

Edebiyat Akımları

Bu konudan her sene sınav kitapçıklarımda bir soru er almıştır. ÖSYM, bu konuyu seçicilik için soruyor olabilir. Çünkü, her sene bir tane sorulması bize bunu gösteriyor olabilir. Bu yüzden, bu konuya da dikkat ediniz. Bu sene de bir soru karşımıza gelecektir.

Edebiyat için çıkabilecek konular ve soruları bunlardır. Dediğim gibi bunlar birer tahmindir. O yüzden, siz sadece bu konulara çalışmaktansa sorumlu olduğunuz tüm konulara çalışarak hakim olmanız, daha faydalı olacaktır sizin için.

2021 AYT Edebiyat Soru Dağılımı

2020 ayt edebiyat soru dağılımı

AYT Nedir?

Üniversiteye geçişte ilk aşama olan bugünkü adıyla AYT olarak tabir edilen Alan Yeterlilik Testi olarak bilinen ve bu başlık üzerine hazırlanan denemelerin siz üniversite adayları için ne kadar önemli olduğu konu başlıklarımız arasındadır.

Birbirinden farklı, geleceğe umutla bakan siz gençlerimize; adaylarımızın daha iyi bir şekilde hazırlanmanız amacıyla hazırlanan deneme testleri üniversite adaylarının üniversiteye geçişinde büyük kolaylıklar sağladığıdır.

Deneme testleri sizi toparlayan, bir adım öne çıkaran önemli yapboz parçacıklarıdır ve unutulmamalıdır ki her konu başlığı adı altında çözülen denemelerin sizi bir bütüne götürdüğüdür.

AYT ; ezbere dayalı değildir. Yeterliliklerinizin ölçüldüğü ve bu yeterliliklerinizin hangi alanda daha baskın olduğunu ölçmeye dayalı bir sistemdir. Kısacası ezber bozan bir sistemdir.

Bu sebeple konulara çalışırken ezber yapmamanız ve denemelerde daha başarılı olmanız için konular üzerinde sürekli tekrarlar yapmanız, notlar çıkarmanız ve bu notları da sınavlara az bir süre kaldığında tekrardan çalışmanız gerekmektedir.

Oldukça meşakkatli ve emek gerektiren ve üniversiteye gitmek isteyen tüm lise öğrencilerinin girmesi zorunlu olduğundan öğrenerek test çözmenin en kapsamlı olduğu sistemdir. O yüzden AYT denemelerini ezbere dayalı olmadan öğrenerek çalıştığınız konu başlıklarınızın ardından hemen çözmeli önemli gördüğünüz soruları not almalı tekrardan çözmelisiniz.

Bu şekilde daha hızlı ve pratik bir yolla hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Eksiklerinizi belirleyerek, bu eksiklikleri düzenli olarak deneme çözerek daha çabuk kapatabilirsiniz.

Benzer Konular

yks-ayt-edebiyat-roman-ozetleri/

AYT Deneme Sınavları PDF İndir

2020 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

TYT Deneme Sınavları PDF İndir

Töder Türkiye Geneli (TYT-AYT) Denemeleri PDF

YKS-TYT Puan Hesaplama

Takdir Teşekkür Hesaplama

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu